Det skärs nästan överallt nästa år i Stockholms kulturliv när kulturförvaltningen skissar på hur alliansens besparingsförslag ska genomföras. Det handlar om en besparing på 2 procent, med kompensation för löne- och pris- höjningar knappt 5 procent.
I förslaget som politikerna har att ta ställning till nästa vecka föreslår tjänstemännen att minska antalet tillsvidareanställningar med 90, vilket innebär fler personer i verksamheter där det finns deltidstjänster. Idag har kulturverksamheterna 1062 tillsvidareanställda och 242 tidsbegränsade anställningar.
Oppositionen däremot tänker sig inte några besparingar i sina egna respektive förslag.
–Det här är för att finansiera skattesänkningarna. Det är förfärligt med neddragningen av Kulturskolan och avvecklingen av Blockmakarens hus, säger Mats Berglund, mp, och får medhåll av Eva Louise Erlandsson Slorach, s.
Men det är inte bara neddragningar, påpekar kulturborgarrådet Madeleine Sjöstedt, fp. Kulturstödet tillförs 12 miljoner kronor, bland annat till Almgrens sidenväveri och Leksaksmuseet. Och 10 miljoner kronor avsätts till att utveckla en ”incitamentsstruktur”, ett bonussystem till dem som hittar mer och ny publik, är bäst på att nå unga eller som hittar nya samarbetsformer med näringslivet.
–Totalt finns det för lite pengar i kulturen. Vi vill uppmuntra resurser från annat håll, och det övriga kulturstödet ligger fast, till och med utan någon 2-procentig besparing, säger hon.
Den enskilt största personalneddragningen drabbas Kulturskolan av, som SvD redan berättat. Med upprop, demonstrationer och skrivelser till politikerna, samt en namnlista med över 5500 namn, som ska överlämnas idag till Madeleine Sjöstedt, försöker lärare, föräldrar och elever påverka förslagen.
–Merparten ska tas på lokaler och administration, det ska inte drabba eleverna. Jag är övertygad om att det går, och att Kulturskolan ändå ska kunna uppfylla målet att öka antalet elever med bibehållen kvalitet. De har ökat sin budget de senaste åren. Personalminskningarna är ett tjänstemannaförslag, säger Madeleine Sjöstedt.
Stadsbiblioteket föreslås minska antalet heltidstjänster med 18 och museerna (Stadsmuseet, Medeltidsmuseet och Stockholmsforskningen) med 15. I förslaget finns bland annat nedläggning av Blockmakarens hus.
–Blockmakarens hus hoppas jag att någon hembygdsförening kan ta över, säger Madeleine Sjöstedt, det ska inte säljas. När det gäller biblioteken tillför vi också 6 miljoner för ökat öppethållande. Och nästa år avsätts 35 miljoner kronor från fastighetsnämnden till en ny biblioteksstruktur.
–Vilken förening ska få pengar till Blockmakarens hus? frågar Eva Louise Erlandsson Slorach. Kan de inte förhandla med sina kolleger i Stadsholmen att de sänker hyran istället?
Mats Berglund säger att det inte finns några självklara omprioriteringar av de förslagna besparingarna att göra, men pekar på en.
–De 2,4 miljonerna som nationaldagsfirandet kostar skulle kunna rädda Kulturskolan från avgiftshöjningar.
Stadshuset sparar på kulturjobben
Nästan var tionde kulturarbetartjänst i Stockholms stad kommer att försvinna nästa år. Även om kulturen också tillförs pengar föreslås att Kulturskolan minskar med 50 anställda, biblioteken och museerna över 30 och att museifilialen Blockmakarens hus läggs ner.
Fler kommentarer 0
Fakta
Besparingar inom Stockholmskulturen
Konstkansliet/Liljevalchs: 1 mkr på bl a minskade konstinköp (0,5 mkr).
Kultur- och integrationsstöd: 4,75 mkr, på bl a folkbildning (4 mkr) och personal. Nya pengar: 12 mkr i kulturstöd och 10 mkr i ”incitamentsstöd”.
Kulturhuset: 3,4 mkr på personal och produktion. Krav på ökade intäkter.
Kulturskolan: 8,9 mkr på personal, administration, lokaler. Ökade intäktskrav, höjda avgifter ska ge 3,9 mkr.
Museerna: 4,75 mkr på utställningar, lokaler, filialer, personal.
Stadsbiblioteket: 13,2 mkr bl a på personal. Nya pengar: 6 mkr till bättre öppettider, samt 35 mkr från fastighetsnämnden.
Övrigt: 3,5 mkr bl a personal.
Summa: 39,5 mkr av 833,2 mkr.
Så dras det ner ner personal
Kulturskolan: 30 heltider/ca 50 personer.
Stadsbiblioteket: 18 heltider.
Museerna: 15 heltider.
Kultur- och integrationsstöd: 600 000 kronor på personal.
Ytterligare 7 personer fördelat på Kulturhuset och övriga verk- samheter (festivaler, nationaldagsfirande mm)
Besparingarna anges i heltider, vilket innebär fler personer. Förvaltningens högre siffror på Kulturskolan beror på att det finns extra många deltidsanställda där.
Välkommen att säga din mening på SvD.se. Våra regler är enkla: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. För att få kommentera på SvD.se måste du registrera ett konto med Disqus eller använda ett befintligt konto på Facebook, Google, Yahoo eller OpenID.
Vänliga hälsningar, Fredric Karén, chef SvD.se Läs reglerna i sin helhet







