John Ajvide Lindqvists skräckroman ”Hanteringen av odöda” kom i somras och fick stor uppmärksamhet på både kultursidor och bokhandelsdiskar. Boken handlar om hur avlidna människor kommer tillbaka som zombier, men de är inte mordiskt aggressiva som i skräckfilmerna utan snarare lite... förvirrade och ledsna.
Det mest aggressiva är snarare sättet som ett panikslaget och handfallet 2000-talssverige hanterar sina odöda.
Nu planerar Ajvide Lindqvist och regissören Kristian Petri (”Detaljer”) att göra dels en lågfilm, dels en tv-serie av ”Hanteringen av odöda.”
- Historien i sig, det som händer i samhället när de döda kommer tillbaka, är väldigt spännande att tänka sig för en tv-serie. Sedan finns ett kammarspelsdrama, vad som händer med den lilla gruppen människor, som lämpar sig mycket väl för en långfilm. Så man får skriva två olika manus, men för samma skådespelare, säger Kristian Petri.
Med tanke på att intrigen handlar om hur samhället bemöter arméer av zombier är det lätt att tänka sig att ”Hanteringen av odöda” blir en dyr historia.
- Vi har inte räknat på det än, men man vill ju inte ha de enklaste effekterna så helt billigt lär det inte bli. Det är en rolig utmaning. Men det har gjorts en del fantastiska zombiefilmer väldigt billigt också, till exempel ”I walk with a zombie”, Jacques Tourneurs underbara film noir-klassiker, säger Petri.
Nu har Kristian Petri avslutat inspelningen av tv-serien ”Världarnas bok”, ett fantasyäventyr för barn. I framtiden väntar bland annat filmen ”Jag skall dundra” vars manus nyligen gavs ut i bokform och som Petri skrivit tillsammans med historikern Peter Englund.
”Hanteringen av odöda” ska enligt planerna spelas in 2008.
(TT Spektra)
Skräckroman blir film och serie
Fler kommentarer
Välkommen att säga din mening på SvD.se. Våra regler är enkla: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. För att få kommentera på SvD.se måste du registrera ett konto med Disqus eller använda ett befintligt konto på Facebook, Google, Yahoo eller OpenID.
Vänliga hälsningar, Fredric Karén, chef SvD.se Läs reglerna i sin helhet










