En smekande, kluckande röst med en lekande gitarr, och diskussion om genus i kulturens värld – så inleddes Sound of Stockholm på Kulturhuset, med improvisationsmusikerna Sofia Jernberg och David Stackenäs och seminariet Musikliv i balans.

Musiklivet är sämst i kulturklassen i jämställdhet, sa genusforskaren Vanja Hermele. Även teater ligger risigt till: 1888 spelades fler pjäser av kvinnliga författare på Dramaten än 2008. När tonsättarföreningen Kvast räknade tonsättarkön på orkestrarnas program 2008/09 så blev det dystra beskedet 1, 2 procent kvinnor. Bortförklaringar som avsaknad av kvinnliga tonsättare till grumligt om kvalitet hördes, och en del välmenande försök till lösning. Som P2:s återkommande inslag Veckans kvinna. Men räknandet ledde till att kvinnokvoten spelåret 2011/12 steg till 8,4 procent. Alltid något.

Minst lika dyster är proportionerna gammal musik och nykomponerad. Men det försöker alltså Sound of Stockholm förändra. Konserter och seminarier pågår till och med söndag.