En rasande bra improvisation

Gitarristen Thurston Moore är för evigt förknippad med sitt banbrytande Sonic Youth som länkade samman alternativmusik, punkattityd och oväsen med rockens riff och melodier. Samtidigt har nyfikenheten och entusiasmen för den improviserade musiken ständigt funnits där med en lång rad mer eller mindre tillfälliga projekt under en över 30-årig karriär.

När han nu gästar ett mycket välbesökt Strand med Mats Gustafsson är det långtifrån första gången de samarbetar. Och även om de i egentlig mening inte överraskar är det en rasande bra konsert de genomför med en enda lång improvisation. Energin, kompromisslösheten och volymen är total. Thurston Moores elgitarr tjuter av rundgång, pulserar mullrande och formar sig som taggtråd medan Mats Gustafsson växlar mellan våldsam elektronik och grovkornig barytonsaxofon. Det är musik vars urmoder går att hitta i Peter Brötzmanns explosiva ”Machine gun” och Jimi Hendrix glödande version av ”Star spangled banner”.

Moore och Gustafsson balanserar mellan kontroll och spontanitet. När Moore använder trumstockar eller metallstänger för att få fram ljud ur gitarren vet han vad han gör, det gör även Gustafsson när han skapar kraftfulla ljudstreck med saxofonen eller levandegör elektronikens skrovliga ljudytor. Men i vilka riktningar de gemensamt för musiken är inte förutbestämt – och rummen av oväsen är många och nyanserade. Ibland är det rent kosmiskt, ibland rent kroppsligt, ibland psykedeliskt, ibland anar man riff hos gitarren, ibland är det bara en vägg av ljud. Men aldrig är det lättsmält, Thurston Moore och Mats Gustafsson ruskar om istället för smeker.

Kontrasten är stor mot Magnus Granberg som är förband, solo med altsaxofon. Runt ett melodiskt tema från Thelonious Monk rör han sig lågmält, tålmodigt och innerligt – ömtåligt och koncentrerat på samma gång. Spännande att detta ställdes vid sidan av Thurston Moores och Mats Gustafssons expressiva musik.


  • Kopiera sidans adress

Läsarnas snittbetyg

7 betyg med 4,9 i snitt

Sätt ditt eget betyg:

Klicka på tärningen!

Toppnyheter Kultur

Harry Amster – en mångårig schlagerräv med unik känsla för att tippa vinnare. Maud Lindholm – en genomsnittlig schlagerkonsument med öga för stil och kunskap om mode.

De avslöjar sina Eurovisionshemlisar

Möt SvD:s experter som kommenterar sändningen.

FOTO: Ingvar Karmhed

”Usel design med
riktigt dålig smak”

Blogg

Om nya utställningen ”Onda saker”.

Lokko väljer veckans bästa Spotifylåtar

Prenumerera

Ny Spotify-lista på SvD.se

”Hela Europa tycker
om min låt nu”

Intervju

Dansksvenskfavorit i finalen.

Bildspel

Disney försvarar ”sexig” prinsessa

Kultursvepet

”Även pojkflickor klär upp sig”.

Så besviken blir publiken på The Knife

KOnsert

”Förutsägbar konstperformance.”

Quiz

Hur inleds romanen The Great Gatsby?

Slutraderna är ofta citerade. Testa dig själv.

Stockholmsnatt

”Hur ska jag få plats med mina stövlar?”

En kulturkrock i vardagen.

Finlands Krista Siegfrieds kysser en av sina dansare. Webb-tv

Finska kyssen som väcker debatt

”Vissa länder är mer toleranta”

Recensioner

Robin på släkt- och fansmöte

Webb-tv
Eurovision

Robin Stjernberg mötte i dag fansen på en signering i ett köpcentrum i Malmö.

”Smäckigt manus
och valhänt regi”

Webb-tv
Recension

Regissören fördärvar Gatsby.

Ny gyllene era
på väg för discon

Under strecket

Daft Punks ”Randin access memories” tar oss tillbaka till en tidigare epok.

Sexism saboterar domedagsupplevelse

Bildspel
Spelrecension

”Metro last light” är skamlöst objektifierande.