– Hade vi gett ut en bok om Jesus hade det nog blivit mindre uppståndelse, säger Fredrik Colting, på svenska Nicotext som ger ut ”60 years later: Coming through the rye”.

Amerikanske J D Salingers Räddaren i nöden (The catcher in the rye) blev en succé när den kom ut 1951. Sedan dess har generation efter generation ryckts med av berättelsen om 16-årige Holden Caulfield som lämnat sin internatskola och drar runt i New York.

Många har önskat en uppföljare. Men den i dag 90-årige författaren har inte gett ut någon bok sedan 60-talet och har stämplats som eremit.

Att skriva en fortsättning är därför ett ur pr-synpunkt briljant drag. När nyheten kom ut för några veckor sedan spreds den på all jordens kultursidor och bloggar.

J D Salingers advokater hörde av sig och fick ett exemplar. När SvD får tag i John David California på telefon från London påpekar han att han inte har stulit något från J D Salinger, exempelvis kallas Holden Caulfield för Mr C.

– Holden Caulfield är Salingers skapelse, det vill inte jag sno åt mig. Jag är inte ute efter att göra honom upprörd, stackars gamle man.

Men i måndags lämnade J D Salingers advokater in en stämningsansökan vid en domstol på Manhattan. Enligt nyhetsbyrån AP skriver de att rätten att skapa en uppföljare eller att använda Holden Caulfield tillhör Salinger och slår fast att Californias bok är ett plagiat.

Fredrik Colting på Nicotext säger att de är förvånade över stämningen.

– De hävdar att det är skrivet i Salingers stil. Det är helt bisarrt. Fantasi och ord tillhör ju alla människor. Man kan inte säga att ”det här är min stil, så får inte du skriva”.

Men ni har själva gått ut med att det är en uppföljare?

– Nja, vi har aldrig gått ut med det officiellt, det kan vi inte göra. Det har spridit sig via bloggar och annan press.

John David Californias roman börjar just 60 år senare. I stället för att sticka från ett internat flyr den 76-årige Mr C från ett ålderdomshem.

– Han drar till New York och försöker fortfarande hitta sig själv. J D Salinger själv är en av karaktärerna. Han bestämmer sig för att göra sig av med Holden en gång för alla, berättar John David California.

Fredrik Colting menar att tolkningen ligger hos läsaren.

– Salinger kanske är med, kanske inte. Han är aldrig namngiven. Och Mr C heter ju Mr C och inte Holden Caulfield.

John David California är noga med att påpeka att syftet när han skrev boken var ”att berätta en historia”.

– Jag kan förstå att vissa tycker att det är ett lätt sätt att få uppmärksamhet. Men då har man inte läst boken. Den är uppbyggd på ett komplext, helt eget sätt.

Många har ifrågasatt just hans avsikter och dessutom undrat vem han egentligen är. Det är det svårt att få någon klarhet i. Han pratar göteborgska, kan inte uppge var han bor, visar sig vara född första april och på förlagets hemsida står kuriosa som att hans föräldrar jobbade på en kringresande cirkus i Kalifornien när han föddes.

Dessutom har många påpekat att han har samma initialer som Salinger, J D.

– Det är olyckligt. Det får ge sig med nästa bok som inte har något med Salinger att göra. Det är inte så mycket jag kan göra, jag är döpt till John David. Men det finns många sådana detaljer. Som att min bok blev exakt lika lång som originalet.

I Storbritannien, där boken kom ut i dagarna, har försäljningen hejdats i väntan på besked om stämningen. Den planerade utgivningen i USA i september sliter Salingers advokater nu för att stoppa.

– Nackdelen för oss är att vi är ett litet förlag i Sverige. Salinger har oanade resurser att lägga på det här. Det har inte vi, säger Fredrik Colting.