Socialdemokraterna i Göteborg har en plan för hur de ska öka ungdomars intresse för kultur. Om partiet får behålla makten i kommunen efter valet kommer alla 16-åringar få en present.

- Vi vill ge alla 16-åringar två biljetter till scenkonst i födelsedagspresent, säger förre kulturministern Leif Pagrotsky till Göteborgs-Posten.

Biljetterna är personliga och ska gälla till scener med kommunal inblandning. Presentkalaset kommer att kosta drygt en miljon kronor, skriver GP.

Om det blir en rödgrön regering lovar Socialdemokraterna också satsa på att Göteborgs kultur- och musikskola blir landets bästa med låga avgifter och stora valmöjligheter. Ytterligare ett vallöfte är att införa fri entré på samtliga stadens museer.