Som vanligt bortförklarar muslimska intellektuella det hela, denna gång aggressionerna mot Danmark efter Jyllandspostens teckningar av profeten Muhammed, och som vanligt får de stor förståelse för sin kränkthet från tv:s samhällsjournalistik uti morgonsofforna. Journalisterna lägger pannan i empatiska veck och talar förstående om denna svåra konflikt mellan den här förargliga yttrande- och tryckfriheten och att inte såra en miljard människor. Inte en diskussionstrevare i sikte om att det öppna samhället handlar om att tolerera det man finner motbjudande.

Problemet är att Muhammedbilderna uppvisar antisemitiska schabloner, sa imamen Abd al Haqq Kielan i Nyhetsmorgon och vilseledde medvetet genom att sålunda uppehålla sig vid teckningarnas art när upprördheten främst handlar om att man inte får avbilda Muhammeds ansikte. Men imamen vet att det senare är ett ineffektivt argument då det inte riktar sig mot västs dåliga samvete. Och utan att bli motsagd av programledarna Anders Kraft och Annika Herrström får han föra sin standardlinje, att man slår på en utsatt grupp. En fråga där hade varit på sin plats, som inte bara handlat om hur långt yttrandefriheten kan sträckas utan om hur långt religionsprinsessor på ärten ska styra oss, gång efter gång. Begreppet utsatthet hade också varit spännande att tala om, när alla västerländska konstutövare blivit varse att dödshot och mord kan bli belöningen för att man använder sina uttrycksmedel. Och detta utan att muslimska ledare och intellektuella anstränger sig över hövan för att mana till besinning. De poängterar i stället hur ”försvinnande få” det är som ger utlopp för sina, visserligen berättigade, aggressioner. För Theo van Gogh är det ingen tröst att det blott var en person som avrättade honom. Han är lika stendöd för det.

Även Mohammed Omar i SVT:s morgonsoffa blev fromt behandlad av programledaren Lotta Bouvin-Sundberg, och i SVT till skillnad från TV4 var ingen debattör med annan åsikt tillfrågad. Eftersom Omar är poet är han tillräckligt intresserad av yttrandefrihet för att inse att reaktionerna mot Danmark är ett problem. Men då kom han på den briljanta idén att religioners helighet får angripas om det görs med stor konstnärlig höjd! Teckningarna var för dåliga, helt enkelt. SVT lät detta befängda påstående passera oemotsagt. Gustaf Frödings blasfemi mot kristendomen var giltig, förklarade Omar, då denne var en så bra poet. Så de obegåvade ska hålla käften? kunde världens friaste television ha undrat.

Missa inte
K Special om Jens Assur SVT fredag 20.00.
För övrigt
är Guldbaggegalan förbluffande tråkig tv.