Rapace och Novotny i 50-tals-deckare

Under sommaren har Ola Rapace och Tuva Novotny setts smyga runt i Nora i Bergslagen iklädda 50-tals-munderingar. Till våren visas den första filmatiseringen av Maria Langs deckare om kommisarie Wijk på biograferna.

I juli förvandlades småstaden Nora till den fiktiva staden Skoga på 50-talet. Hittills har två av Maria Langs deckare, ”Inte flera mord” och ”Kung Liljekonvalje av dungen” spelats in där. Och på tisdag börjar inspelningen av biofilmen, ”Mördaren ljuger inte ensam”.

Kommisarie Wijk spelas av Ola Rapace, och som den unga litteraturvetaren Puck respektive professorn Einar Bure syns Tuva Novotny och Linus Wahlgren.

När TT Spektra pratar med Novotny är hon mitt uppe i inspelningarna.

- Det är ett jättekul projekt! Det känns fräscht med 50-tals-deckare med lite ”Mad men”-ram fast med ett mer svenskt, feministisk tema i botten, säger hon och beskriver rollkaraktären Puck som en supermodern kvinna för det årtiondet.

”Mördaren ljuger inte ensam” baseras på deckardrottningens debutbok med samma namn. Den regisseras av dansken Birger Larsen (”Brottet”, ”Den som dräper”), och är den enda av filmerna som går upp på bio. De övriga fem ska visas på TV 4.

Rapace, som i höst är aktuell i Bond-filmen ”Skyfall” har inte haft några problem att byta Hollywood mot Nora:

- Det är alltid skönt med kontraster. Nästan vad jag än är i känner jag att jag vill göra tvärtom en stund. Så det är bara skönt.

Till hösten kommer han, förutom att fortsätta med Lang-filmerna, att spela in filmen om kärleksrelationen mellan boxaren Bosse Högberg och sångerskan Anita Lindblom, som spelas av Rapace ex-fru Noomi Rapace. Filmen har varit på gång under flera år och i oktober inleds inspelningarna.

- Jag är otroligt glad för att vi ska köra till slut. Nu har vi bra förutsättningar att göra något riktigt bra. Det känns väldigt inspirerande, säger Rapace.

  • Kopiera sidans adress

Fakta/Maria Lang

Maria Lang (Dagmar Maria Lange) föddes i Västerås 1914.

Hon var författare, litteraturvetare och lektor. Hon var även aktiv samhällsdebattör och feminist.

Debuterade 1949 med ”Mördaren ljuger aldrig ensam”.

Skrev ett 40-tal deckarromaner om kommissarie Christer Wijk, litteraturhistorikern Puck samt hennes fästman Einar Bure.

De flesta av böckerna utspelar sig i den fiktiva staden Skoga, som är ett täcknamn för Nora där Lang levde sina sista år fram till sin död 1991.

”Mördaren ljuger inte ensam” (1949).

”Inte flera mord” (1951).

”Rosor, kyssar och döden” (1953).

”Tragedi på en lantkyrkogård” (1954).

”Kung Liljekonvalje av dungen” (1957).

”Farliga drömmar” (1958).

Visa mer fakta

Toppnyheter Kultur

Harry Amster – en mångårig schlagerräv med unik känsla för att tippa vinnare. Maud Lindholm – en genomsnittlig schlagerkonsument med öga för stil och kunskap om mode.

De avslöjar sina Eurovisionshemlisar

Möt SvD:s experter som kommenterar sändningen.

FOTO: Ingvar Karmhed

””Norges bidrag växer och växer

Betyg

Betyg – så bra är låtarna i finalen.

Lokko väljer veckans bästa Spotifylåtar

Prenumerera

Ny Spotify-lista på SvD.se

”Hela Europa tycker
om min låt nu”

Intervju

Dansksvenskfavorit i finalen.

Bildspel

Disney försvarar ”sexig” prinsessa

Kultursvepet

”Även pojkflickor klär upp sig”.

Så besviken blir publiken på The Knife

KOnsert

”Förutsägbar konstperformance.”

Quiz

Hur inleds romanen The Great Gatsby?

Slutraderna är ofta citerade. Testa dig själv.

Stockholmsnatt

”Hur ska jag få plats med mina stövlar?”

En kulturkrock i vardagen.

Se video
Finlands Krista Siegfrieds kysser en av sina dansare. Webb-tv

Finska kyssen väcker debatt

”Vissa länder är mer toleranta”

Recensioner

Robin på släkt- och fansmöte

Webb-tv
Eurovision

Robin Stjernberg mötte i dag fansen på en signering i ett köpcentrum i Malmö.

”Smäckigt manus
och valhänt regi”

Webb-tv
Recension

Regissören fördärvar Gatsby.

Ny gyllene era
på väg för discon

Under strecket

Daft Punks ”Randin access memories” tar oss tillbaka till en tidigare epok.

Sexism saboterar domedagsupplevelse

Bildspel
Spelrecension

”Metro last light” är skamlöst objektifierande.