Prince uppträder vid Brit Awards in London Wednesday i februari 2006. Nu kommer han för första gången till Danmark och Roskildefestivalen i sommar.
Foto: AP
Prince är klar för Roskilde i sommar. Spelningen är poplegendens debut på den danska musikfestivalen, och en av hans få konserter i Europa.
- Jag fick nypa mig själv i armen när allt föll på plats. Att få Prince till Roskildefestivalen har funnits på vår önskelista i åratal. Han är ingen flitig gäst på festivaler, så det här är en ära, säger festivalens musikchef Rikke Øxner i ett pressmeddelande.
Klara sedan tidigare är bland andra Patti Smith, Gorillaz, Them Crooked Vultures, The Prodigy och Muse. Roskildefestivalen äger rum i Roskilde i Danmark 1-4 juli.







