Boken kommer att innehålla unikt och exklusivt material från såväl förberedelserna som själva bröllopet, som äger rum den 19 juni 2010 i Storkyrkan i Stockholm. Det är kronprinsessan och Daniel Westling själva som efterfrågat en bok om sitt bröllop och Susanna Popova tillfrågades av hovet om hon ville bli dess författare.

- Det ska bli väldigt roligt att skriva boken. Jag hoppas att de valde mig för att de tycker om det jag gör och att jag har förutsättningarna att göra ett bra jobb, säger Susanna Popova.

Susanna Popova har hittills skrivit fem böcker, däribland ”Överklass - en bok om klass och identitet” och har även varit ledarskribent och kolumnist på Svenska Dagbladet. Arbetet med boken om det kungliga bröllopet kommer att ske i nära samarbete med brudparet, men exakt hur är ännu inte bestämt.

Att valet föll på just Susanna Popova beror på att hon är en god skribent som hovet har förtroende för, uppger hovets informationschef Nina Eldh.

- Förutom att vi tycker om Susanna som person uppskattar vi också hennes kulturhistoriska intresse. Bröllopsparet är också mycket nöjt med valet av författare.

Natur & Kultur är det bokförlag som ska ge ut bröllopsboken.

- Susanna hörde av sig till oss och när det visade sig att våra tankar och idéer om boken överensstämde fick vi förtroendet att ge ut den, vilket vi är både glada och stolta över. Det här kommer att bli en unik bok i och med att bröllopsparet självt är delaktigt i framtagandet, säger förlagschef Margareta Zachrisson.

Exakt när boken kommer ut är inte fastställt, men ambitionen är att det ska bli så snart som möjligt efter bröllopet, uppger Margareta Zachrisson.

Sedan 1977 har Natur & Kultur gett ut en bok som heter Det kungliga året, som speglar kungafamiljens år med början den 15 juli och slut i samband med kronprinsessans födelsedag den 14 juli. Den boken utkommer som vanligt också under bröllopsåret 2010.