Här romanpriset til Per Olov Enquist för "Ett annat liv".
Foto: Fredrik Sandberg / SCANPIX
Fackbokspriset gick till Paul Duncan och Bengt Wanselius för deras bok ”Regi Bergman”. Boken, en sammanfattning av regissörens livsverk, har kallats för det ultimata dokumentet i bild och text om Sveriges största filmkonstnär.
Priset för Årets barn- och ungdomsbok gick till Jakob Wegelius. Han har skrivit, tecknat och formgivit Legenden om Sally Jones, ett osannolikt äventyr där gorillan Sally reser från regnskogen över världens oceaner. På den säregna färden träffar hon förtryckare och bovar men möter också vänskap och stark kärlek.
Först i prisutdelningen var Lilla Augustpriset som fått in 522 bidrag från ungdomar mellan 16 och 20 år. Den lyckliga som tog hem priset var Lyra Ekström Lindbäck från Skogås söder om Stockholm. Hennes berättelse heter Manual.
Den glansfulla prisceremonin ägde i år rum i stora salen i Stockholm konserthus efter att i flera år har hållits i Berwaldhallen. Fondväggen dekorerades enligt traditionen med en stor vepa med texten Augustpriset 2008 och ett faksimil av ett manus med Strindbergs typiska piktur.
Det stora podiet dekorerades med cyklamen och gröna växter kring en sitthörna för pristagarna och konferencieren Kattis Ahlström. Priset delas ut av Svenska förläggarföreningen och består av en Strindbergsstatyett i brons av skulptören Mikael Fare – och en check på 100 000 kronor.
Publiken som fyllde parketten och större delen av första raden var i stor utsträckning folk från bokbranschen som betalar för att få vara med om årets evenemang i den svenska bokvärlden.
Processen att få fram en pristagare är komplicerad som om det gällde ett presidentval. Juryer på vardera fem personer har nominerat sex böcker i var och en av de tre klasserna skönlitteratur, fack och barn- och ungdomslitteratur.
Vinnaren röstas därefter fram i varje klass av en elektorsförsamling på vardera 21 personer. Vem som vinner är en överraskning till dess att kuvertet sprättas av juryns ordförande vid utdelningen.











