Tina Nordström har en image att brottas med. Hon ler jämt och har ett rykte om att vara så snäll och glad. I Let’s dance 2008 lyckades hon skaka av sig delar av präktigheten och för varje avsnitt blev utstyrslarna mer och mer utmanande. I början hade hon svårt att skaka av sig löpen om troschocker och kände sig väldigt obekväm med stylingen och lagren av smink.

–Jag vågade knappt le för jag trodde ansiktet skulle krackelera.

Är du så glad jämt?

–Jag är en positiv person som har bekymmer som alla andra. Det är väl inget som tynger mig och jag ältar inte. Men jag kan bli tokarg och sparka i en vägg. Stekpannorna flyger inte för de är för fina.

Tina Nordström påstår att hon är överraskad över att hon vann Let’s dance tillsammans med danspartnern Tobias Karlsson men å andra sidan är hon helt klart en riktig tävlingsmänniska som tar tävlingar och utmaningar på stort allvar.

Som nu när hon under en timme ska tävla med kändisar (Pia Johansson i kväll) och tittare om vem som snabbast kan få ihop en trerättersmiddag inom en timme. På sin blogg skriver Tina Nordström att hon är förvånad över att hon tar mattävlingen Cookalong på så stort allvar. Hon tillägger: ”Jag tror jag får tatuera in ’Det är bara på skoj!’ på insidan av ögonlocken.” Hon har svårt att släppa tankarna kring hur det ska gå.

–Jag drömmer mycket om programmet och tänker på det dygnet runt. Jag har ingen aning om det går att laga tre rätter på så kort tid. Jag kanske inte ens hinner säga ”Hej och välkommen”. Sedan måste jag tänka mig för när jag frågar ut gästen för jag vet ju själv hur jag kan svara långt, men det kanske vi inte har tid med!

Men det blir inga långkok?

–Nej, det är så begränsat med tid. Jag uppfinner inga nya grejor och allt kan hända – jag kan skära mig, det kan koka över eller så kan gästen vara för seg.

Tina Nordström växte upp i en krögarfamilj i Ramlösa. Trots detta hade hon absolut inte tänkt sig att syssla med mat. Men när betygen var så dåliga kom hon bara in på Restaurangskolan i Helsingborg och på den vägen är det.

–Jag var i skolan men pratade alldeles för mycket. När jag var liten var jag en halvpajas och höll på lite med teater.

Efter tio år som kock slog hon sig ihop med Tomas Tengby och gjorde succé i tv-programmet Mat 2001. ”Jättegott” blev snabbt hennes signum och programmet höll i sju säsonger.

–Jag reagerar när någon ropar Mat-Tina och hör väldigt ofta folk som säger ”Där är Mat- Tina!”

Är det sant att kockar har dålig hållning?

– Ja, vi står och hackar på bänkar som är för låga i gamla kök. Så vi får en liten puckel uppe på nacken.

Efter många år i SVT är det nu TV4 som gäller. SVT har hävdat att orsaken till det spruckna samarbetet är Tina Nordströms samarbetsavtal med en matvarukedja. Den versionen skriver inte Tina Nordström under på.

–Nej, TV4 var snabbast och mest på hugget. Jag vill inte tillhöra en enda kanal. SVT har sina regler att tampas med men det är inget vi kommer i luven för.