Att resa med stil är svårt. Varje erfaren resenär är smärtsamt medveten om att ändamålsenlighet sällan korrelerar med modegrad vad gäller resredskap. Den blixtlåsförsedda ryggsäcken är förstås det perfekta handbagaget ur en praktisk synpunkt – men ofta offras den på modealtaret till förmån för en chic handväska. En lätt packning är alltid mer graciös än stora klumpiga väskor - å andra sidan blir det mer komplicerat att klä sig rätt när man väl är på plats om resegarderoben är alltför begränsad. Samtidigt handlar frågan om att resa lätt idag även om ekonomi, då trenden hos flygbolagen är att ta betalt för incheckning av väskor och priserna för övervikt ökat.

Modeindustrin vet dock att trendkänsliga människor är reslystna människor, och gör sitt bästa för att inspirera och hjälpa oss att resa både flott och funktionellt. Acne presenterade tidigare i år konceptet Lost luggage i samarbete med lyxreseföretaget One & only resorts - en färdigpackad väska fylld med kläder för den som inte orkar packa själv, alternativt fått sitt bagage bortslarvat i luften. Väskan kommer i en herr-, dam och barnversion och innefattar allt ifrån chinos, skjortor och skor till klänningar och accessoarer för både dag- och kvällsaktiviteter.

Sköna och bekväma kläder som passar till alla tillfällen och tål att packas var ledorden när innehållet plockades samman till de olika Lost luggage-väskorna, som är packade och namngivna utifrån One & onlys olika destinationer.

Vill man packa själv finns lösningar för den modehungrige även här. Ett ökat intresse för det genuina hantverket i kombination med ett vintageinfluerat stilideal utgör en utmärkt marknad för det småländska bruksföretaget Alstermos uppdaterade versioner av sina gamla Amerikakoffertar. Bruket grundades redan 1804 som ett pappersbruk och registrerade cellulosablandningen AMO-fiber, ett utmärkt material för resväskor, i slutet av 1800-talet. Snart växte ett konfektionssortiment med tonvikt på väskor fram.

–På bruket har vi en präglingsfabrik och en enastående gammal mönsterpark, säger Cecilia Bergstrand på Alstermo. Vi designar inte efter de gamla ritningarna men använder de gamla väskorna som förlagor och hämtar inspiration från böcker och skisser.

De gamla reseeffekterna gick i olika bruna och beige nyanser medan de uppdaterade versionerna tillverkas i starkare färger. De har också moderniserats med hjul och teleskophandtag, och finns nu även som kabinväska. Kvar är gammaldags detaljer som de förstärkta hörnen, den invändiga linneklädseln och den graveringsbara mässingsskylten.

Vill man sedan ha hjälp att packa väskan kan man reta resnerven kan man gå in på www.net-a-porter.com och klicka sig fram till deras Vacation boutique – här finns garderober för såväl skid-, sol- och cityresan. Alternativt kan man ta sig en titt på lyxmärkenas resekollektioner.

–Numera har den första kollektionen blivit mycket viktig och de flesta stora märken fördelar budgeten så att 60 % läggs på cruise- eller prekollektionerna och 40 % på visningskollektionen, säger Nathalie Schuterman som förestår butiken med samma namn. Prada kallar till och med sin prekollektion för ”main collection” och kollektionen kallas ”fashion show collection”.

Nathalie Schuterman tar in cruisekollektioner från Prada, Lanvin, YSL, Balenciaga, Bottega Veneta, Oscar de la Renta, Phillip Lim och Stella McCartney. Om designerna tidigare tilläts ta ut svängarna i cruisekollektionerna eftersom den främst utgjorde en kittlande försmak, har den nu blivit mer nedtonad i förhållande till kollektionen som sedan visas under modeveckorna.

–Idag måste showen vara mer extrem, säger Nathalie Schuterman. Annars har journalisterna inget att skriva om tycker kollektionen är dålig.