Tidig torsdagsmorgon på Norrmalm i Stockholm. Människor stressar till sina jobb. Viveka Nygren Blom var tidigare en av dem. I dag verkar hennes liv gå mer i slow motion. Innan­för glasfönstren på Norrtullsgatan chantar en indisk sångerska yogasutras ur högtalarna, det doftar intressant om det sydamerikanska barkteet och en afrikansk lejonhund stryker omkring. Viveka, som sedan två år driver yoga­studion Atmajyoti (Själens ljus), tar emot barfota, osminkad och nyvaket rufsig i håret. Yogan är numera hennes liv.

– Jag har aldrig planerat utan hela tiden gått dit livet har fört mig, säger hon.

Det har inneburit flera plötsliga omstarter. Senast för fem år sedan när hon lämnade ett välbetalt arbete inom näringslivet. Då visste hon inte att det också skulle få effekter på många områden i livet.

– Jag var ensamstående mamma och karriärist med över sextio timmars arbetsvecka. Men själen skrek. Jag hade ingen balans, ingen tid för mig, berättar hon.

Några kompisar höll på med yoga och mådde allt bättre. Viveka blev nyfiken och det ledde till yogaträning och instruktörsutbildning. Och så sa hon upp sig.

– Det var först när jag slutade på mitt jobb som jag insåg att jag hade varit fysiskt utbränd. Jag gick ständigt omkring med penicillin och Treo i handväskan. Sedan dess har jag inte

tagit en enda huvudvärkstablett, tillägger hon.

Den nya riktningen innebar att hon sålde sin lägenhet på Kungsholmen, köpte en tomt utan­för stan och började bygga hus. Den innebar också att hon, efter tio år som singel, träffade en man och gifte sig. Och att hon startade eget.

– Det är klart att jag jobbade mycket i början. När jag öppnade yogastudion för två år sen sa min man skämtsamt att jag skulle bli den första utbrända yogainstruktören.

Men hon är bra på att fokusera på en sak i taget och vänder sig mot tidsandan där människor gör alldeles för mycket.

– Folk hinner knappt andas, än mindre leva!

Att starta om innebär att följa sitt hjärtas röst. Om man låter bli kvävs man, tror Viveka. Hon understryker att man kan ta små steg för att på sikt pröva sina vingar inom ett nytt yrkes­område. Varför inte ta en kvällskurs? Eller gå ner på deltid för att plugga eller jobba med det man brinner för?

När hennes 17-åring har frågat hur hon kunde lämna ett jobb som hon tjänade så bra på, kan hon se honom i ögonen och svara:

– Det var värt det för att landa i mig själv och få balans i livet.

Yogans hälsoeffekter är väl dokumenterade. Men just att våga bryta upp och börja om, tror Viveka är en kick för själen.

– I dag kan jag hålla ett högt tempo – men med lugn i sinnet.

Och kontrasten mellan tempot innanför glasfönstren och det ute på gatan är slående.