Även om intresset för ekologisk mat har ökat ligger Sverige fortfarande efter flera andra europeiska länder. I Tyskland har livsmedelkedjan Basic fått tyskarna att börja handla ekologiskt och landet har nu Europas snabbast växande marknad. Med mottot ”Bio für alle” och över 8000 varor i sortimentet har ekologiska livsmedel slagit igenom med kraft.

Även i Storbritannien och framför­allt i London är den ekologiska marknaden stor. Förutom att de stora varuhusen Selfridges och Marks & Spencer har mycket ekologiskt på hyllorna finns också de helekologiska matvaruhusen Planet Organic och Fresh & Wild.

–I London är ekologiska livsmedel lite lyxigt. De är bra på att förpacka varorna snyggt och säljer till en kundgrupp med mycket pengar, förklarar Karolina Jerkebring på Ekologiska lantbrukarna.

Prisskillnaden mellan eko- och ­annan mat är större i Storbritannien än i Stockholm och därför har det enligt Karolina Jerkebring blivit en klassfråga att handla ekologiskt.

–Där finns en grupp konsumenter som är beredda att betala för kvalitet. I Sverige är det en större och mer blandad grupp som handlar miljövänligt.

Men även om vi ligger lite efter har vi i Sverige en växande ekologisk marknad.

–Den ökar med 10 till 15 procent per år, säger Dirk van der Krogt på Ekologiska lantbrukarna.

Han tror att anledningen till att vi har få ekologiska specialbutiker är att de stora livsmedelskedjorna har varit snabba att fylla hyllorna med ekologiskt. Coop är den kedja som har det största ekologiska utbudet.

På Ekolivs i Vallentuna har man dock vågat satsa uteslutande på ekologiska varor. I den lilla hörnbutiken finns allt från tvättmedel och hårbalsam till gryner och grönsaker. Alla de närmare 1000 produkterna är certifierade enligt svensk eller europeisk standard. Men Gunilla Hofgren som driver butiken tillsammans med sin man Bernt Hofgren letar hela tiden efter nya varor och hoppas kunna utöka sortimentet.

–Många kommer in och frågar om det finns livsmedel att laga en fullständig måltid av och visst går det, säger Gunilla Hofgren.

Bernt Hofgren har sedan 1980-talet varit grossist för ekologiska livsmedel. Då testade han med en liknande butik i en källarlokal men det var för tidigt. Produkterna fanns men inte kunderna.

Långt i från alla varor är svenska även om Gunilla försöker välja svenskt i så stor utsträckning som möjligt.

–Sverige ligger fortfarande efter, Tyskland är störst på ekologiskt, konstaterar hon.

Svårast, eller närmast omöjligt, att få tag på är ekologisk fisk. Kött är enklare men än har de inte tillräckligt stor kundkrets för att kunna hålla färskt kött.

Gunilla tycker att hon märker skillnad på både smak och kvalitet på livsmedel som är ekologiska.

–De som handlar här ofta säger att skillnaden är störst på frukt och grönt.

Varje dag kommer det in människor som är nyfikna och bara vill kika. Den första anhalten är ofta hyllorna för nötter och torkad frukt. Budskapet om att nötter är nyttigt har slagit stort.

Gunilla Hofgren tror att även om det går lite trögt nu i början så kommer den ekologiska marknaden att explodera och att dessa varor ligger helt rätt i tiden.

–Att vi håller till i Vallentuna kanske inte är helt bra men just därför måste vi skapa en tillräckligt bra butik som är värd en omväg.