Fredrik Skavlan har tagit med sig sina egna stolar ritade av amerikanske möbeldesignern Charles Eames. Han är noga med att de ska vara bekväma och eleganta plus att talkshowvärdarna Dick Caett och Michael Parkinson brukade ha likadana.
Foto: Dan Hansson
Fredrik Skavlan är van vid att pendla mellan Norge och Sverige eftersom han är ihop med den svenska skådespelaren Maria Bonnevie. När det blev klart att Skavlan skulle jobba i Sverige skrek tidningsrubrikerna att han lockats hit av Bonnevie. Men nu när pojkvännen är här har hon fått en roll i Oslo.
–Ja, vi har bytt liv, eftersom hon gör en tv-serie i Norge. Det är så dåligt planerat! Självklart var tanken att vi skulle bo i Sverige men nu sitter jag och lever ungkarlsliv på Söder i Stockholm medan hon har ett radhus, mina tre barn och en hund i Oslo. Hon förstår inte vad som hände, haha.
Hon blir inte gäst i ditt program?
–Nej, hon har varit det förr och det var så vi träffades. Det tog lång tid innan vi blev ihop för vi hade båda andra förhållanden. Men faktum är att vi växte upp i närheten av varandra, gick i samma skola i Oslo eftersom hon tillbringade sin barndom där med sin norska mamma och svenska pappa, säger Fredrik Skavlan.
Han är väl medveten om alla skriverier i både svensk och norsk press om när det tog slut mellan Mikael Persbrandt och Maria Bonnevie och de samtidigt spelade i Fröken Julie på Dramaten.
–När vi blev ihop stod det paparazzis utanför lägenheten och det är jag trots allt inte van vid. Eller när vi kom till London och det väntade en fotograf på Heathrow, beställd från Sverige. Det är lite överraskande. Jag känner inte Mikael Persbrandt även om jag beundrar honom som skådespelare. Han skulle ju kunna vara en bra gäst, haha.
Någon vecka innan premiären jagar Fredrik Skavlan gäster. Han har redan fått ja av Göran Persson och Anitra Steen till första programmet. Andra jasägare är sällan intervjuade musikern Lars Winnerbäck plus regissören Lukas Moodysson, utrikesminister Carl Bildt och höjdhopparen Kajsa Bergquist. I sitt norska program Först & sist var han van vid utländska celebriteter som Paul McCartney, Robbie Williams, Kofi Annan, Al Gore, Nicole Kidman och Bill Clinton.
Fredrik Skavlan lade ner sin norska talkshow efter nio år. Publiksiffran låg på 1,3 miljoner i ett land som bara har 4,8 miljoner invånare. Nu tar han konceptet hit, behåller studiopubliken och ämnen som kultur, samhällsdebatt, politik, underhållning och vetenskap.
–Det händer att jag vaknar på morgonen och undrar hur fan jag fick det här jobbet. Men det ligger inte i min natur att svara nej. Det svenska programmet blir, som jag brukar säga, ”same shit, new wrapping”. Men det viktiga är att det känns som en svensk show så jag tar inte över Jay Lenos koncept och står där och skämtar för då blir det ingen succé, inte med mig i alla fall. Idén är att göra en svensk talkshow där jag möter svenska gäster, som inte är med överallt.
Redan i sin norska talkshow hade Fredrik Skavlan gäster som Stellan Skarsgård, Bibi Andersson, Peter Stormare, Kent och Carola. Något han fick kritik för.
–Ja, en del tyckte att det var för många svenska gäster, haha. Ibland tänkte jag att man skulle nog göra en talkshow i Sverige.
Är det lättare att få internationella artister till Norge?
–Nej, men i Norge höll vi ju på i nio år så därför kan det ju vara lite svårare här att få hit kända namn, eftersom det svenska programmet är helt nytt.
Är det någon skillnad på svenska och norska gäster?
–Ja, svenska politiker förväntar sig nog mer respekt och då blir det intressant för hos mig behandlas en rockstjärna, en vetenskapsman och en politiker likadant. Jag tror att Sverige är lite mer hierarkiskt uppbyggt.
Fredrik Skavlan har tidigare sagt till SvD att ”bästa sättet att misslyckas är att ha en självupptagen, cool programledare med kredd” och att det viktiga i en pratshow är att fokus riktas mot gästerna. Hans recept för att gästen ska öppna sig är att få den inbjudne att känna sig som att han eller hon är den viktigaste i rummet.
–Jag måste visa att jag lyssnar, är genuint intresserad, empatisk och inte ställer en fråga jag just fått svar på. Om jag bara är halvintresserad kommer publiken också vara det. Jag måste också göra gästen trygg så att det inte handlar om att sätta dit någon. Och dessutom möta gästen i ögonhöjd så att jag inte ser ner på någon.
Vad gör du om det inte funkar?
–Då blir jag desperat, får panik. En del gäster säger inte så mycket och pratar väldigt sakta. För ett par år sedan var Lasse Åberg gäst i programmet och jag klarade inte att intervjua honom.
–Men det skulle jag gjort idag för jag har knäckt koden. Det gäller att vänta ut gästen och våga vara tyst själv. Ger man dem bara tid säger de fina, underfundiga saker.
Känner du ofta att det inte blir så bra?
–Ja, fast många gånger har jag fel. Även om det går trögt kan det vara fascinerande tv. Jag intervjuade Meatloaf en gång och pratade väldigt dålig engelska. Plötsligt skrek han ”Are you nervous?” Jag svarade ”ja” och då föreslog han att vi skulle byta platser. Även om folk tänkte att det gick åt helvete för programledaren så var det bra tv.
Vilken är den värsta tabben du gjort?
–När jag intervjuade den norska skådespelerskan Wenche Foss i tv och hade gylfen öppen.
Fredrik Skavlan blev för ett par år sedan angripen i norska Dagbladet av historikern Jon Hustad, som kallade honom ”Fredrik den kåte” och beskyllde honom för att använda kvinnliga gäster som sexobjekt.
–Jag blev även beskylld för att flirta med mina kvinnliga gäster, men det gör jag med män också. Det beror på att jag fokuserar så hårt. Då verkar det som att jag flirtar och det kan missförstås. Visst blev det debatt och det var intressant även om det är svårt att diskutera om man är kåt eller inte.










