Danskompaniet DV8 Physical theatres konstnärlige ledare Lloyd Newson vill absolut veta om Svenska Dagbladet publicerade Muhammedteckningarna.
När han får klart för sig att så inte var fallet slår han på sin bandspelare för att försäkra sig om att inte bli felciterad. Därefter är han redo att berätta om sitt senaste projekt – Can we talk about this? En snacksalig dansföreställning som låter olika åsiktsinriktningar komma i rörelse. Yttrandefrihet, censur och religiösa tabun fungerar som föreställningens ramverk. Ett 20-tal intervjuer med oliktänkande som dess blodfyllda innehåll.
– Titeln till det här verket Can we talk about this? – är troligen de sista ord som den holländske filmaren Theo van Gogh yttrade innan han blev skjuten till döds 2004 av en islamistisk fanatiker. Eller i alla fall säger vittnen det.
– Talar man när man blivit hotad eller skjuten och när övergår ordkrig i våld? När tystnar samtalet och av vilka orsaker? När blir smärtan övermäktig? Jag tycker det är spännande frågeställningar, säger Lloyd Newson.
En passionerad man med förtroendeingivande svada, som vildsint blandar metonymier, metaforer och hårdkokta fakta. Det blir allt svårare att förstå varför Newson valt dans som uttrycksform, när orden ligger så nära till hands och dramaturgin i den pågående monologen snarast kan liknas vid ett fullgånget performanceverk.
Har du någonsin övervägt att skriva en bok i stället?
– Jag vill arbeta med det talade ordet inte endast med text. För vi människor är ständigt i rörelse. Skulle jag sitta blixtstilla med öppna ögon, skulle du tänka att det är något konstigt med den där mannen. Han är psykiskt störd.
Föreställningen bygger på ett antal personliga öden, åsikter och politiska övertygelser som dansarna sedan tolkar från scenen, däribland Salman Rushdies Satansverserna, Jasvinder Sangheras arbete med kvinnors rättigheter och Jyllandspostens redaktör Flemming Roses förhållningssätt till Muhammedkarikatyrerna. Alla får de plats på scenen men blir först väl regisserade av Newson, sedan presenterade och tolkade av textprojektioner och narrativ dans.
Can we talk about this? är en uppföljning på det mycket uppmärksammade verket To be straight with you, som visades 2008. Den gången utforskades homosexualitet och religion, inför ett fullsatt Dansens hus. Nu vågar sig alltså Lloyd Newson och DV8 Physical theatre ut på ännu djupare vatten där ett enda övertramp kan få det att storma ordentligt över hela vår glob. Som i fallet med Muhammed- karikatyrerna.
Med tanke på de kontroversiella ämnen dina verk handlar om, har du själv blivit hotad?
– Det är inte är mina ord som speglas, vi låter personer med motsatta åsikter komma till tals. Därför har inga direkta hot riktats mot mig. Min förhoppning är i stället att verken ska leda till diskussioner som i sin tur för människor framåt. Jag tror på ett mångkulturellt samhälle med berikande samtal människor emellan, men det kommer alltid att finnas bra och dåliga saker. Ingenting är endast rosenrött.
Men du visar inte Muhammed- karikatyrerna på scenen. Varför inte?
– Av samma skäl som gjorde att din tidning inte publicerade dem antar jag – av omsorg om mig själv och min ensemble. Men ämnet som sådant är högintressant. Det var väl inte länge sedan några terrormisstänkta svenskar häktades i Danmark? säger Lloyd Newson.







