I år firar Uppsala Reggae Festival sitt tioårsjubileum och sedan den vuxit till norra Europas största behöver arrangören Yared Tekeste inte längre resa ner till Jamaica för att övertyga genrens legendariska artister att komma.

Det stjärnspäckade startfältet stoltserar den här gången med bland andra Bunny Wailer, The Abyssinians, Anthony B och Mavado samt svenska akter som Million Stylez och Kapten Röd, och festivalen kallas en best-of eftersom flera av artisterna har spelat här tidigare.

Under öppningskvällen snålas det dock in på skarpaste krutet eftersom Misty In Roots, som uppvisar ett tajt men inte särskilt engagerat eller dynamiskt uppträdande, och Gentleman – den europeiska reggaescenens kanske mest överskattade artist – valts ut som huvudattraktioner.

Den sistnämnde inleder med att skrika sig hes med hån om att det är första gången som han uppträder inför en rökfri publik och fortsätter sedan med en så loj och okarismatisk närvaro att de tre krukorna längst fram på scenen med gula, gröna och röda blommor ter sig intressantare.

Istället är det de svenska akterna SKAnsen, ett ungt tolvmannakollektiv som spelat ihop i mindre än ett år, och veteranerna i Kalle Baah som står för den största underhållningen.

SKAnsen presenteras som Uppsalas ska-sensation och deras svängiga sound vibrerar av så äkta spelglädje och sprallig energi som bara ett nystartat band kan uppvisa och de lyckas också med konststycket att kasta ut bananer till publiken samtidigt som de dansar så vilt att byxhängslena trasslar in sig i kablarna.

Ännu varmare i kläderna är gruppen Kalle Baah som spelat ihop i över 30 år och framför kvällens tveklöst bästa spelning. De vinner publikens hjärta med sitt melodiska och framförallt varierade sound som plockar in både pop och synthinfluenser i kombination med starka låtar så som Ugly girls – som till och med ett hängivet fan inne på bajamajan närmast scenen högljutt stämmer in i.

Vid sidan av liveframträdanden erbjuds diverse aktiviteter så som reggaefotboll, filmvisning av reggaerelaterade filmer samt ett välbesökt skapartält för barn. Om vädergudarna fortsätter att låta festivalen bada i sol bäddar alltihop garanterat för en eskalerande brakfest.