Betyg: 2 av 6

Idén att utvidga instrumentklangen och att plocka in vardagsföremål i musiken har många årtionden på nacken. Unga svenska Curious Chamber Players utforskar sådana marker på debutskivan.

Förvånansvärt lite tyder på nyfikenhet, istället har deras komponister låst sig vid statiska ljudbilder, vilka grepp de än tar. Visst låter danske Christian Winther Christensens Andante con moto som om spöken är ute och tassar (i Beethovens fotspår), och det är behållningen på skivan.


Annars är det faktiskt mer givande att läsa om ambitionerna i verkkommentarerna än att verkligen lyssna. Det drar mot noise (utan våldsamhet), det tas några jazzande steg (utan sväng), det eftersöks nya ljudobjekt (utan att så mycket hittas). Min nyfikenhet blev snabbt stillad.