David Fincher är en superstjärna i Hollywood. Han har tidigare gjort bland annat ”Seven” och ”Fight club”, och får just nu väldigt positiva recensioner för sin film ”The social network”, berättelsen om de ynglingar som startade Facebook.

Det är för att tala om den filmen - som går upp i Sverige den 22 oktober - som han träffar några journalister.

Men eftersom han just nu också är sysselsatt med att regissera den första amerikanska filmen efter Stieg Larsson ”Millennium”-trilogi talar han också om den - men säger lite ironiskt:

- Jag har ju nyss börjat med den. Jag har inte hunnit fundera ut några klichésvar ännu att använda när jag blir tillfrågad om den.

Filminspelningen har redan dragit igång, men först den här veckan går produktionen upp i högvarv med filmning på gatorna runt om i Stockholm.

David Fincher säger att det definitivt inte handlar om någon nyinspelning av den svenska filmen.

- Det finns absolut ingen anledning att göra en sådan. Steve Zaillian har skrivit det nya manuset, och han har utgått från boken och gjort sin egen version. Visst, det finns scener som kommer att likna dom i den svenska filmen, men det är boken som vi nu filmatiserar.

Han talar mycket om ”svensk noir”, och säger att hans film även stämningsmässigt kommer att skilja sig från den svenska.

- Den var väldigt effektivt gjord på ett amerikanskt sätt. Jag är ute efter att försöka fånga Sverige. Jag hoppas att jag ska kunna hitta en stämning som påminner om ”Chinatown”.

Roman Polanski regisserade noirklassikern från 1974 med Jack Nicholson och Faye Dunaway i huvudrollerna.

När TT Spektra frågar när inspelningen drar igång på riktigt, och när Daniel Craig träder i aktion i rollen som Mikael Blomkvist, ler Fincher bara och svarar inte.

Blir det en eller blir det tre Millennium-filmer?

David Fincher skrattar högt och säger.

- Vi får se. Om den första inte blir bra, är det ju ingen idé att göra fler.

Däremot kommer han med några nya namn som tillägg till den skådespelarlista där vi hittills fått veta Craig, Rooney Mara, Stellan Skarsgård, Robin Wright och Christopher Plummer.

- Låt se. Joely Richardson är med. Och Steven Berkoff. Och David Dencik.

David Finchers ”The girl with the dragon tattoo” får premiär hösten 2011.