”Dansfeber” inspirerades av det brittiska tv-programmet ”Let's dance for comic relief” och ersatte TV 4:s ”Faddergalan”. Programmet har inte gjort succé och bara lockat knappt 500 000 tittare varje lördag. Finalens tittarsiffror är ännu inte kända.
Markoolio och Tobbe vann Dansfeber
Markoolio och Tobbe Trollkarl vann den humoristiska tävlingen "Dansfeber" i TV 4. Det omaka paret tog hjälp av en peruk för att gestalta Patrick Swayze och Jennifer Greys klassiska dansscen från filmen "Dirty dancing". Tilltaget föll expertpanelen i smaken och Markoolio och Tobbe Trollkarl fick fint beröm.
Fler kommentarer
Välkommen att säga din mening på SvD.se. Våra regler är enkla: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. För att få kommentera på SvD.se måste du registrera ett konto med Disqus eller använda ett befintligt konto på Facebook, Google, Yahoo eller OpenID. Läs reglerna i sin helhet Vänliga hälsningar, Fredric Karén, chef SvD.se







