De forskare som protesterat mot Forum för levande historias ideologiska historiekampanjer är just nu 354. Antalet har ökat med över 100 sedan regeringen försökt avfärda dem med klassiska antikommunistiska ”guilt by association”-argument. Men de saknar trovärdighet, anser Kim Salomon i SvD 3 april. De har i och för sig helt rätt i princip, men eftersom de inte protesterade mot Forum för levande historias kampanj mot Förintelsen har de därmed försuttit sin chans att ha synpunkter på den nuvarande.

Man undrar var Salomon har befunnit sig de senaste åren. Få frågor har diskuterats så intensivt bland forskare som Forum för levande historia och forskningens politisering. Åtskilliga av uppropets initiativtagare har ­varit djupt engagerade i denna debatt.

På Södertörns högskola tog vi redan 2002 initiativet till en internationell vetenskaplig konferens för att diskutera problemet med ”The public use of history” (se Jones, Ostberg med flera: ”Contemporary History on Trial”, 2007). Ett av de centrala inslagen på kon­ferensen var en granskning av Forum för levande historia. Inledaren menade att kampanjen om Förintelsen riskerar ”att reduceras till ren politik och Levande historia till ren kampanjhistoria som kan användas i särskilda situationer för särskilda politiska syften. Detta instrumentella sätt att se på saker leder omedelbart till frågan: Vilken kampanjhistoria står näst på tur att användas? Och nästa?”. De politiska aspekterna framgick också av att tra­ditionell historieundervisning successivt har tömts på resurser samtidigt som Forum för levande historia är extremt resursrik. ”Detta indikerar att den svenska regeringen inte är intresserad av historia i allmänhet, bara av några få instrumentellt användbara delar av den.”

Bakom dessa kloka ord som vi ordagrant hade kunnat infoga i vårt upprop stod Klas-Göran Karlsson, idag chefsideolog bakom ­Forum för levande historias kommunistkampanj.

Numera säger samme Karlsson att ”historia är nu ett ideologiskt ämne och kommer att så förbli, det måste vi acceptera”. Vad tycker Salomon? Som Karlsson 2002 eller Karlsson 2008?

Kjell Östberg är professor i samtidshistoria vid Södertörns högskola.