Annika Östberg som en av årets sommarpratare har visat sig vara ett kontroversiellt val. Ett stort antal lyssnare har hört av sig till Sveriges Radio och i ”P1 morgon” i onsdags fick valet av sommarvärd även kritik av den liberale författaren och debattören Roland Poirier Martinsson. Han menar att det visar på en bristande respekt för brottsoffren.

Annika Östberg kom i höstas hem till Sverige efter att ha suttit i amerikanskt fängelse i 28 år dömd för inblandning i ett dubbelmord.

I Aftonbladet skriver debattchefen Karin Magnusson att det enbart är för att brotten skedde i ett annat land och för att Annika Östberg är kvinna som hon kan komma i fråga som sommarpratare. ”Tony Olsson har förmodligen en lika intressant livshistoria som Annika Östberg. Hade han varit möjlig som sommarpratare? Knappast”, skriver hon.

Cecilia Benkö, vice VD på Sveriges Radio, avvisade i ”P1 morgon” kritiken.

- Hon har en unik och intressant historia att berätta. (...) Att vara med i Sveriges Radio är aldrig en belöning.

Själv sade Annika Östberg dagen innan om sin medverkan till radion: ”Det känns som en jätteära.”