Den avgående operachefen Anders Franzén lämnar inom kort över en nationalscen i kris till efterträdaren Birgitta Svendén. För bara en vecka sedan lät han sin balettchef ta time out på obestämd tid efter sexuella trakasserier. Och nu kommer dessutom beslutet att stoppa den moderna svenska operan Batseba. Enligt planerna skulle Batseba åter ha spelats i vår, men personalen anses för dyr.

Operans ekonomi har länge varit ansträngd och saknar buffert. Det nya är att om inget görs, förbrukas aktiekapitalet på 14 miljoner kronor varefter Operan, rent teoretiskt, skulle kunna försättas i konkurs.

Visserligen händer sådant inte i ett statligt bolag, men klart är att Operans dåliga ekonomi plötsligt har försämrats ytterligare. Dels måste Operan i år börja betala arbetsgivaravgift – så kallad A-sink – för många utländska gästartister som 2010 omfattas av nya skatteregler, dels måste man göra stora retroaktiva pensionsinbetalningar på cirka fem miljoner kronor, vilket Operan lika lite som andra teatrar har kunnat förutse.

Det som fullkomligt dränerar ekonomin är dock den slitna fastigheten. Till exempel har det föråldrade scenmaskineriet nästan tjänat ut och skrivs i den kommande årsredovisningen för 2009 av med 10 miljoner kronor, ett belopp som också anger storleksordningen för Operans förlust i fjol.

Samtidigt som Operakrisen förvärrades, krävde i går vice ordföranden i riksdagens kulturutskott, Christer Nylander (FP), att kulturdepartementet gör en prioritering.

–Hela kultursektorn behöver tillskott, men läget är mest akut för Operan som måste ha råd att sätta upp både moderna operor och ha ett utbyte med utländska artister.

Bland ledamöterna i kulturutskottet uppmanade även ordföranden Siv Holma (V), till handling:

–Regeringen kan omedelbart göra något, sa hon till SvD.