Magnus Londen står bakom den färska boken Come to Finland – affischer och resor 1851–1965, en diger samling över reseaffischer från svunna tider.

–Siffrorna på svenska turister steg lavinartat på 1930-talet och en del av framgången måste ha berott på de reklamkampanjer man förde i Sverige.

I boken, lite mer än 250 sidor tjock, har han tillsammans med Joakim Enegren och Ant Simons närmast gjort ett kulturdåd och samlat ihop resereklamen från Finland både från offentliga och privata samlingar.

–Trenden är tydlig: Fram till kriget marknadsförs Finland opti­mistisk som det perfekta semesterlandet. Efter kriget är det närmast vädjanden om att folk ska vara snälla och komma.

För Magnus Londen är affischerna inte endast en samling individuella konstverk – ett hantverk han för övrigt saknar i dagens ­reklamvärld. De är också konkreta bevis på hur nära samman Sverige och Finland stått.

–Jag tror en del av den solidaritet svenskarna visade under och efter kriget berodde på att så många rest i Finland på 1930-­talet. Den förkrigstida turismen blev guld värd då Finland stod utarmat efter kriget.

Bland konstnärerna som i tiden presenterat sin vision över turistens Finland finns också en rad svenska konstnärer, bland dem Walter Bjorne och Anders Beckman. Och så Ingrid Hagström-Bade, som bodde i Finland en tid.

–Hennes dotter Gunilla hade inte känt till Ingrids affischer så hon var urlycklig över att nu få se dem i vår bok.