Foto: SvD
– Det är väl mest naturligt om det blir i Stockholm. Globen är ju upptagen av hockey-VM men det har ju pratats om nya Friends Arena i Solna. Funkar inte det så kan Göteborg eller Malmö ta det. Men det är klart att huvudstaden ska arrangera tycker jag.
Vilka blir programledare och varför?
– Jämfört med Baku så kan det vara vem som helst. De lyckades inte vara roliga en enda gång. Men årets Melodifestivalsgäng med Gina Dirawi, Sarah Dawn Finer och Helena Bergström funkade jättebra. Det gäller att komma ifrån det där uppstyltade, det här är ju schlagerfest, ingen nobelprisutdelning.
– Andra namn skulle ju kunna vara tidigare vinnare som Carola, Charlotte Perrelli och Agnetha Fältskog/Anni-Frid Lyngstad från Abba. Nästan omöjliga att få loss men vem vet. Sen finns ju namn som Kattis Ahlström, Petra Mede, Kristian Luuk. Carina Berg. Eller också kan de sno David Hellenius från TV4. Då blir det garanterat roligt.
Vilken bild av Sverige bör vi visa upp?
– Sin alla bästa, I guess. Nej, men seriöst, förutom den fina huvudstaden och all natur och det vanliga, så kanske man ska visa Sveriges som musiknation. Tio av årets bidrag i Eurovision skrevs ju av svenska låtskrivare. Och det finns många som skriver världshits utanför schlagersammanhang. Som Andreas Carlsson som gjort listettor till Katy Perry.
– Sen borde man se till Abba återförenas, även om de har svurit på att det aldrig ska ske.
Vilken typ av låt ska Sverige satsa på?
– Oftast vinner faktiskt en låt som går rakt in i hjärtat. Bra melodi, bra framförande. Precis som Loreen. Det tog bara 19 sekunder så var man fast. Det andra alternativet är spektakel typ Lordi med masker eller som de ryska gummorna i år. Men en bra låt skulle jag satsa på.
Har Sverige någon chans att vinna?
– Ja, om schlagergeneralen Christer Björkman jobbar på att få fler av de framgångsrika svenska låtskrivarna att inte bara skriva för andra länder utan satsa på Sverige, speciellt nu när schlagerfinalen går här. Men vi behöver i alla fall inte oroa oss för semifinaler eftersom Sverige nu går direkt till final.
Mer i ämnet
- 28 maj 2012 ”Sverige röstade fram något annorlunda”
- 27 maj 2012 ”I samma division som Jackson”
- AMNESTY: ”Det handlar ju inte om att bojkotta”
-
27 maj 2012
Inte självklart det blir Stockholm
STADSKAMP Inte självklart att Eurovision hamnar i Stockholm.
-
27 maj 2012
”Största segern sedan 1700-talet”
HYLLAS: Washington Post: Över Ryssland sen slaget vid Narva.
-
27 maj 2012
Twitterstorm mot SD-topp
Sverigedemokraternas partisekreterare och gruppledare i riksdagen...
- 27 maj 2012 Flest bottenplaceringar av alla
- 27 maj 2012 Hon krossade sina motståndare





