Hanzon får Wållgren-stipendium

Skådespelaren Thomas Hanzon från Dramaten och barytonen Ola Eliasson från Kungliga Operan har tilldelats Gunn Wållgrens stipendium 2012.

Hanzon är just nu aktuell i Dramatens uppsättning av ”Fanny och Alexander”. Han har varit verksam vid Dramaten sedan 1989 och medverkat i ett 20-tal produktioner där. Han har även spelat i flera filmer och tv-serier.

Ola Eliasson har tillhört Operans solistensemble sedan 1997 och gjort ett 30-tal roller där. Han har även framträtt på Göteborgsoperan, Drottningholms slottsteater och Folkoperan i Stockholm.

Stipendierna på 30 000 kronor vardera utdelas gemensamt av Dramaten, Operan och Kungliga Musikaliska Akademien till ”konstnärligt förtjänta dramatiska och lyriska artister”. Det har delats ut sedan 2006 och bland tidigare stipendiater finns bland andra Börje Ahlstedt och Livia Millhagen.

  • Kopiera sidans adress

Toppnyheter Kultur

David Lagercrantz om ESC-festivalen

”Som en fortsättning på kalla kriget”

Författaren bakom Zlatans succébok om Eurovision och politiken.

John le Carré: Jag var aldrig någon spion

En myt

Drogs alltid åt fantasin – inte spioneri.

”Låt det tröttsamma
jaget abdikera”

Krönika

Nu är ordet nästan norm.

”Argaste gubben
i hela rockhistorien”

Kultursvep

Kritikerna älskar filmen.

Sara Danius. Bildspel

”Tredjedel kvinnor – bättre än styrelser”

Söndagsintervju

Sara Danius om Akademien.

Tala Madani. Bildspel

Hon hamnade mitt
i barnporrsdebatten

Reportage

SvD träffar konstnären Tala Madani.

Quiz

Hur inleds romanen The Great Gatsby?

Slutraderna är ofta citerade. Testa dig själv.

Stockholmsnatt

”Hur ska jag få plats med mina stövlar?”

En kulturkrock i vardagen.

Finlands Krista Siegfrieds kysser en av sina dansare. Webb-tv

Finska kyssen som väcker debatt

”Vissa länder är mer toleranta”

Recensioner