Titthål visar en solig strand bakom muren.
Banksy har planterat sin egen version av Mona Lisa på Louvren i Paris. Han har hängt upp en målning av en kvinna i gasmask på Metropolitan Museum i New York och presenterat en grottmålning föreställande en spjutbärande man med kundvagn på British Museum i London. Allt, givetvis, utan museiledningarnas tillstånd.
Banksys installationer dyker upp lite varstans i världen, dock mest i Storbritannien där han är en kontroversiell konstnärskändis. Detta utan att de flesta vet vem han är. Han odlar nämligen sin myt genom att inte ge egna intervjuer eller låta sig fotograferas. Två av de bättre fotografierna av honom kommer från konstmuseet Tate Gallery i London år 2003. Han är fångad bakifrån i lång rock och hatt då han hänger upp en av sina tavlor.
Banksys nuvarande installation på den palestinska sidan av muren mellan Israel och Palestina har väckt massor av uppmärksamhet. Denna gång inte för att han smugit och provocerat fina museer utan för att hans konst tycks mer betydelsebärande än någonsin. Ett verk föreställer en reva i muren där tropiska palmer tittar fram, ett annat två soffor med ett bergslandskap bakom. På ytterligare en målning flyger en flicka mot luften hållande i ballonger och en annan föreställer en stege som leder över muren.
– Muren är en skam – på den israeliska sidan är det bara vältrimmade gräsmattor och stadsjeepar och på andra sidan finns bara damm och män som letar efter arbete, kommenterar han själv på e-post genom sin agent Jo Brooks.
Den planerade nästan 70 mil långa muren byggs på Västbanken av Israels armé för att separera israeler och palestinier. Israels förhoppning är att förhindra självmordsbombare, men muren har dömts ut som olaglig av bland annat FN:s internationella domstol i Haag.
Ett av skälen är att den byggs på mark som anses tillhöra Palestina. Än så länge har ungefär en tredjedel av murens sträckning klarats av trots omfattande internationella protester.
– Jag tycker det finns en spännande möjlighet i att vända världens mest inkräktande och förnedrande byggnad till en av världens längsta gallerier med yttrandefrihet och dålig konst. Och jag hoppas att jag kan hjälpa till med det, fortsätter Banksy genom sin agent.
Förutom de nio målningarna presenterar han också en skattjakt vid muren. Den som hittar en bild av en grävande mus någonstans längs muren – och e-postar svaret på en fråga som musen har svaret på till Banksy – vinner en tavla värd flera pund.
– Banksy är rolig och charmig med det han gör. Han lyckas få folk att tänka ett steg längre genom att skruva till folks perspektiv, säger Joe Black, som samordnar en traditionell konstutställning med bland annat Banksys verk på Allmänna Galleriet i Stockholm i september.
Det är första gången som hans verk visas i original i Sverige, men detaljerna kring den månadslånga visningen är ännu inte klara.
– Han är superstor i graffitikretsar och har utvecklats stort med sina konstkupper de senaste åren, konstaterar Joe Black. Han använder allmänna platser men gör ingen illa. Men en stor del av grejen att ingen vet vem han är. Han vill inte vara med som person utan bara bedömas för sina verk.







