Jesus spelas av Jim Caviezel, som här instrueras av Mel Gibson
Den amerikanska kritikerkåren är måttligt imponerad av Mel Gibson ”The passion of the Christ” som hade biopremiär i USA på onsdagen, vid midnatt. Många ställer sig frågande till varför Gibson väljer att koncentrera sig så på det blodiga slutet av Jesu jordeliv, och tycker att han missar poängen med hela Kristusmyten. ”Till och med en Bibelskole-elev bör undra över varför Gibson väljer att tona ner den självuppoffring och kärlek som fanns inbyggd i Jesu underkastelse inför sin korsfästelse och död”, skriver branschorganet The Hollywood Reporter. ”Den andliga symboliken med korsfästelsen dränks i en orgie i våld mot Jesu kropp” fortsätter tidningen, som beskriver våldet som ”närmast pornografiskt”.
Los Angeles Times recensent Kenneth Turan pekar på att Mel Gibson som skådespelare alltid haft smak för att spela hjältar som genomgår helvetisk tortyr – i ”Braveheart” till exempel. ”Våldet i ”The Passion” är magstarkt delvis för att Gibson gillar sådant – i själva verket hade han velat ha det ännu värre” menar Turan, och citerar ett uttalande från Gibson: ”Dude, jag har tonat ner det (våldet)”.
LA Times antar vidare att Gibsons porträtt av de judiska översteprästerna är oavsiktligt osmickrande, men att det likafullt kommer att vara glädjande för antisemiter, något som många hävdat sedan tidigare. New York Daily News slår mindre välvilligt fast att ”The passion of the Christ” är ”den mest elakartat antisemitiska film som gjorts sedan de tyska propagandafilmerna under andra världskriget”.
”Ett smärtsamt spektakel som även, på slutet, är ett deprimerande sådant”, skriver New York Times. ”Mr Gibson har avvikit radikalt från normen för amerikanska filmer om Jesus, som brukar vara utformade för att trösta åskådarna snarare än sätta skräck i dem och hetsa upp dem.”










