Stockholms filmfestival har gjort sig känd genom att utmana, men i år slår man in på det snälla spåret. Årets spotlight-avdelning heter Love stories. Men även där kan man naturligtvis hitta utmaningar som komedin Hysteria, som handlar om hur man behandlade hysteri på 1800-talet – med vibrator eller massagestav. I rollerna Hugh Dancy och Maggie Gyllenhaal.
Klart sedan tidigare är att festivalens Lifetime achievement award går till den franska aktrisen Isabelle Huppert, som naturligtvis kommer till Stockholm och möter publiken i en intervju med Stig Björkman efter att ha visat sin nyaste film My worst nightmare av Anne Fontaine. Hon spelar åter en kylslagen kvinna, vars liv vänds upp och ned av hantverkaren Patrick.
Årets visionary award går till Alejandro González Iñárraritu, Mexikos store regissör som bland annat gjort 21 gram, Babel och Biutiful. Festivalen visar hans genombrottsfilm Älskade hundar (Amores Perros) med Gael García Bernal.
Tävlingen är förstås festivalens ryggrad med världens förmodligen tyngsta pris, den 7,3 kilo tunga Bronshästen. Juryns leds av den amerikanske regissören Whit Stillman, vars alla filmer har visats på Stockholms filmfestival. Så även den nyaste Damsels in distress. De tävlande regissörerna får högst ha gjort tre filmer, vilket garanterar att tävlingen håller sig ung. Två svenska filmer är med i tävlingen.
Den första är Ruben Östlunds Play. Historien om ett gäng svarta killar som lurar och rånar vita jämnåriga med något de kallar ”brorsantricket” lär komma att väcka debatt. Den andra svenska filmen är Katinkas kalas av debuterande Levan Akin, som festivalen uppenbarligen tror mycket på. Tre av skådespelarna i filmen Yohanna Idha, Fredrik Lundqvist och Mia Mountain är nominerade till priset Rising star.
I tävlingen hittar vi även Miranda Julys uppmärksammade The future och Shame av Steve McQueen med Michael Fassbender som sexmissbrukare i New York.
Bland övriga svenska filmer som får premiär under festivalen återfinns Peter Magnussons nya komedi En gång i Phuket, Kjell Åke Anderssons drama Någon annanstans i Sverige och Lisa Ohlins dramatisering av Marianne Fredrikssons roman Simon och ekarna.
Festivalchefen Git Scheynius tycker att årets festivalutbud är det bästa hittills, även om det är tio filmer färre än förra året. Det beror i sin tur på brist på biografer – flera repareras. Å andra sidan är det rekord av kvinnliga regissörer – de utgör 26 procent. En av dem som kommer hit är Andrea Arnold med Wuthering heights efter Emily Brontës roman med nykomlingarna Kaya Scodelario och James Howson i rollerna som Catherine och Heathcliff.
Bland övriga gäster märks Viggo Mortensen, som spelar Sigmund Freud mot Michael Fassbenders Carl Jung i David Cronenbergs Farliga sinnen.
I år har man också en internationell kritikerjury som ska dela sitt pris för bästa film i sektionen Open zone.
Den 22:a festivalen ser lovande ut.







