Betyg: 4 av 6

De kvinnliga hjältinnorna har tack vare fantasygenren med eftertryck gjort sitt intåg på biograferna. I ”realistiska” actionfilmer spelar de i allmänhet fortfarande en mer undanskymd roll. Hermione i ”Harry Potter”, Bella i ”Twilight” och Katniss i ”The hunger games” skyr inga faror utan utmanar såväl konventioner som överhet utan att blinka. De lär flickor att bryta sina bojor och kasta sig ut i äventyret. Till och med Snövit har fått ny inspiration och förvandlats från passivt offer till combat girl i två filmer.

I de tecknade/animerade sagorna har flickor alltid haft en ledande men ändå begränsad roll. Även om de kämpar aldrig så mycket ska det liksom till ett bröllop på slutet.

Det vill Pixars ”Modig” ändra på. Stoppar man ned Pippi Långstrump, Ronja Rövardotter, Snövit, Skönheten och odjuret och några sagor till i mixern och spetsar med lite genustänk får man ”Modig”, eller ”Brave” som den heter på engelska. Historien, som utspelar sig i ett forntida Skottland med klaner och kiltar, är skriven av Brenda Chapman, den första kvinnan som regisserat en animerad långfilm för en stor studio, nämligen ”Prinsen av Egypten”. Här är hon medregissör till nykomlingen Mark Andrews.

Prinsessan Merida har vildsinta röda lockar, ett sjutusan till humör och ridning och bågskytte som hobbyer. Kung Fergus är en bullrig men hjärtegod fyllbult och slagskämpe, medan drottning Elinor är en välmenande men lite ängslig mamma som gör allt för att förvandla sin vilda dotter till en fin dam inför den stundande friartävlingen. Eftersom Merida väljer bågskytte som tävlingsgren tar hon hem segern själv. Men mamma ger sig inte. Här ska spelas luta, gås långsamt och talas tyst. Merida tycker att något måste göras.

Blå irrbloss leder henne till häxans hus i skogen och en förtrollning som ska få mamma att ändra sig – ändra åsikt var det tänkt men det blir gestalt istället. Nya svårigheter staplas på de gamla för Merida som bara har begränsad tid på sig innan förtrollningen blir konstant.

Animatörerna firar triumfer i ”Modig”. Löven glänser, vågorna vattras, lockarna svallar som aldrig förr och ett enormt arbete är nedlagt på att skapa roliga och uttrycksfulla karaktärer – de läskiga har man avstått från denna gång – även häxan med träsnidarbutik som fasad för sina trollerier är komisk. De tre unga friarna är ovanligt valpiga och Meridas tre lillebröder ovanligt busiga.

”Modig” tar sin saga på allvar – inga blinkningar till vuxenpubliken eller andra filmer som annars så ofta i animerade äventyr för barn.

Pixar kan alltså lägga ytterligare en succé till de tidigare ”Toy story”, ”Hitta Nemo”, ”Superhjältarna” och ”Upp”, som alla hade manliga hjältar med undantag för ”Superhjältarna” där hela familjen fick vara med.

Det som drar ned betyget på ”Modig” är det predikande draget – det sägs inte en, inte två, inte tre gånger, det gnuggas in att flickor borde ha precis lika stor frihet som pojkar att välja sitt öde, ja att alla människor borde ha det. Ja, ja vi har förstått!

De bästa sagorna är ju trots allt de som inte skriver oss på näsan med tjocka streck utan lämnar öppet för tolkningar eller möjlighet att dra egna slutsatser.