Betyg: 3 av 6

I augusti 2011 ockuperas världens storstäder av ondsinta rymdvarelser. Hela världen? Nej! Ett gäng envetna marinsoldater vägrar släppa från sig… Los Angeles.

Sådant är upplägget i denna röjarrulle av så låg originalitet att den kunde stå på Konsum i blåvit dvd-ask märkt Action. Man kan gott lägga till färgen röd också, som i en lagom diskret viftad amerikansk flagga i god gammal gung ho-stil.

”Retreat, hell! We just got here!” är ett favoritmantra hos de tappra få. Hyfsat folk (Aaron Eckardt verkar ha kul som sammanbiten sergeant) och raskt tempo kan kanske hjälpa till att slå ihjäl lite tid om man nu måste. Själv påminns jag mest om en bunke andra filmer som Världarnas krig, Triffiderna anfaller och givetvis Independence Day, vilka alla på olika plan har berättat samma sak bättre, roligare och med mycket coolare monster.