Betyg: 4 av 6
Den 12-åriga Kid Svensk, som egentligen heter Kirsi Ruotsalainen (som betyder svensk), är väldigt arg framförallt på sin mamma, som trots att hon bor och arbetar i Göteborg inte har lärt sig svenska och därigenom gör sig beroende av sin dotter.
Konflikten når sin kulmen när Kid vinner en praoplats på radion men istället tvingas åka till Finland under sommarlovet. För att riktigt provocera försöker hon förföra sin jämnåriga kompis Jamppe, som inte är riktigt trakterad. Fast Kid är så arg gör hon samtidigt ett ”reportage” om sina upplevelser vilket så småningom också leder till insikter om att världen inte är svartvit och att mamma kanske inte är så dum ändå.
Det här är en fin liten film för alla barn med två nationaliteter att känna igen sig i, men också om att växa upp och få fler perspektiv på tillvaron än sitt eget. Filmen lever framförallt på sin unga aktörer, medan vattensymboliken - att våga simma - känns lite väl övertydlig.






