Betyg: 1 av 6

1 Jag tillhör dem som uppskattade när Eddie Murphy drog på sig fetkostymen som professor Klump. Jag skrattade särkilt mycket åt de plumpa pruttskämten. Sådan humor har jag. Klumpige professor Klump matchades dessutom av Eddie Murphys andra uppenbarelse, sexige Buddy Love. Han spelade så gott som alla andra roller också.

Sedan länge har Martin Lawrence övertagit fetkostymen som Big Momma, FBI-agenten Malcolm Turners förklädnad och alter ego. Detta är den tredje filmen i raden. Om jag sett de tidigare, så minns jag det inte.

Denna gång tar han och den lättände sonen Trent sig tjockförklädda in på en flickskola för att undkomma en rysk gangsterliga. Ni kan föreställa er Trents alla höjda ögonbryn, blinkande ögon och sneda leenden i klädhytter, gymsalar och sovrum. Big Momma får naturligtvis en lika kraftig beundrare.

Jag skrattade faktiskt inte en enda gång. Överraskningsmomentet är överspelat sedan länge. Och något nytt har man uppenbarligen inte kommit på. Men jag behöver fortfarande bara börja tänka på Eddie Murphy som alla familjemedlemmar Klump runt middagsbordet för att börja le.