Betyg: 3 av 6

Tid är bokstavligt pengar i denna framtidsvision genom att man betalar med sin livstid. Ingen blir till det yttre äldre än 25 år, sedan får man köpa sig tilläggstid.

De rika kan köpa sig evigt liv, medan de fattiga kolar när deras tid är ute. Varför det blivit så här vet vi inte men parallellen pengar/tid fungerar.


I denna nya värld möts ghettopojken Will (Timberlake) och överklassflickan Sylvia (Seyfried) och förvandlas till Robin Hood och Lille John, det vill säga de stjäl tid från de rika och ger till de fattiga, ständigt jagade av sheriffen från Nottingham, förlåt tidsväktaren Leon (Murphy).

Timberlake slåss övertygande och Seyfried springer väldigt fort på skyhöga klackar. Regissören bakom sf-filmen Gattaca visar återigen att han behärskar genren snyggt och effektivt utan att vara nyskapande.