Webb-tv
SHOO BRE är en långfilm baserad på Douglas Foleys roman med samma namn. Vännerna Oscar och Elias pluggar sista terminen på gymnasiet och står nu inför en oviss framtid.
Tjena kompis! Så ungefär ska titeln tolkas på Djengo Esmers debutfilm, efter Douglas Foleys ungdomsroman Shoo bre. Redan Rinkebysvenskan antyder spelplatsen: en Stockholmsförort.
Regissören skriver i ett förord till sitt verk om hur de parisiska förortskravallerna flyttade vidare till Köpenhamn och därifrån till Malmö. Med andra ord: nästa Stockholm.
Det är knappast någon tvekan om att ämnet ligger rätt i tiden.
Å ena sidan vill filmen, liksom boken, skildra förorten som platsen där det händer – en smältdegel för kulturella och mänskliga möten. Å andra sidan visar den på problemen – spänningar mellan olika grupper, som uppstår till exempel när den kristne Elias och muslimen Zeynep förälskar sig i varann, men också inom familjer.
Foleys roman om Oscar och Elias, vänner men samtidigt varandras motpoler, har lockat många tonåriga läsare. Den berättar engagerande om stora frågor och konflikter – omöjlig kärlek och vänskap, lojalitet och svek, grupptryck och kriminalitet.
Filmatiseringen var länge en historia med förhinder, tills ACNE Film till sist tog sig an Djengo Esmers projekt – hans långfilmsdebut – och producerade en lågbudgetfilm. Det är ett sympatiskt och viktigt projekt, om än inte helt fullgånget. Rollgestalterna förblir skissartade och det är svårt att riktigt komma bakom schablonerna.








