Betyg: 3 av 6

Hur pass verklighetsbaserad Sławomir Rawicz ”memoar” Flykten från Stalins läger verkligen är har under de senaste åren kraftigt ifrågasatts. En god historia är ändå alltid god, har regissör Peter Weir först som sist resonerat och här är alltså filmatiseringen av boken som kom ut 1956 och har lästs av miljoner på minst 25 språk.

Det börjar med att vår polske huvudperson sänds till en sibirisk gulag för spioneri och här väntar 20 års straffarbete. Snabbt inser han att det bara kan vara bättre att dö som en fri man och bestämmer sig ihop med fem medfångar, bland dem amerikanen Ed Harris, ryssen Colin Farrell och letten Gustaf Skarsgård, för att fly. Och så får vi följa dem på deras långa och strapatsrika färd längs Bajkalsjön, genom Gobiöknen, över Himalaya och in i Indien. Det bjuds både på snö och sand, och på vägen plockar de också upp en polsk flicka på flykt.

Alltid duktige Weir får till en välgjord om än konventionell äventyrsunderhållning där foto och natur (filmad i Bulgarien, Marocko och Indien) lyser starkast även om ensemblen, inte minst Skarsgård, gör fint ifrån sig. Starkare lyser också så skilda föregångare som En dag i Ivan Denisovitjs liv, Den stora flykten, En iskall i Alexandria, Lawrence av Arabien och Tintin i Tibet. Dessvärre lyckades de två yeti-lika figurer Rawicz lär ha sett på vägen aldrig ta sig till denna adaption.