Webb-tv
Ett gäng smarta, roliga och extremt dedikerade tjejer försöker lära sig kärlekens komplicerade koder för att hittar den rätte. ”Dumpa honom!
Betyg: 3 av 6
En film med titeln Dumpa honom! kan ju låta modernt light-feministisk men handlar snarare om varje kvinnas drift att till varje pris bli gift. Inte ens om man levt i ett lyckligt förhållande med mannen i sitt liv i sju år kan man vara riktigt nöjd innan man fått ringen på sitt finger! Detta genomgående budskap försurar en stjärnspäckad film som kunde ha blivit riktigt smårolig.
Vackra och på de allra flesta områden framgångsrika halvunga människor i tjusiga lägenheter i Baltimore möts och skiljs åt och nätdejtar och försöker få till det och gör bort sig och pratar, pratar, pratar. Här och var inflikas fyndiga betraktelser över dagens alltmer tillkrånglade uppvaktningsritualer, såsom att antalet sätt att bli övergiven på har ökat smärtsamt lavinartat i och med det enorma utbudet kommunikationsformer.
Men det räcker inte. För att bli en Jane Austen-berättelse för 2000-talet skulle här behövas såväl ironi som en vassare sax – en och en halv timme hade varit alldeles nog.






