–Jag tänkte att ”nu har jag flugit hela vägen hit, jag ska få någon roll i filmen”.

Hailee Araya förklarar, på mammas mobiltelefon, hur hon peppade sig själv när hon var på provspelningen i Dallas, där hon till slut fick huvudrollen i The black Messiah murders. Att hon fick komma på ”slutaudition” beror på att hon helt sonika skickat in en video med sig själv till rollbesättaren.

–Jag bad en kompis filma mig när jag gjorde olika scener hemma i vardagsrummet. Det finns annonser om provfilmning på internet hela tiden. Är man kaxig nog är det ju bara att skicka in. Men för det mesta kollar de ju inte ens på det om man inte är känd. Så det är sjukt att det gick.

The black Messiah murders bygger på en bok och handlar om en razzia mot den politiska organisationen Svarta pantrarna i Chicago 1969. Många medlemmar avled i samband med tillslaget som tillskrivs dåvarande FBI-chefen J Edgar Hoover. Filmen utspelar sig dels på 1960-talet, dels i nutid, där Hailee Araya spelar en utredare som försöker nysta upp ledtrådarna från händelsen. Hailee som fått politiskt engagemang med modersmjölken är strålande glad över rollen.

–Det är underbart att få vara med i en så politisk film, i en huvudroll dessutom. Jag visste inte så mycket om Svarta pantrarna innan, men nu är jag mer insatt i och med att jag fick chansen att träffa författaren till förlagan, som själv var med på den tiden.

Hailees föräldrar skickades till Sverige som barnflyktingar och träffades här. När dottern var sex år återvände de till hemlandet och bodde där i fem år. Nu är hon aktiv i en politisk ungdomsgrupp, Future of Ethiopia.

–Mina föräldrar har gjort så mycket för att jag ska få en bra utbildning. Då tycker jag att det är viktigt att ge någonting tillbaka.

Hailee Araya gick i samma klass som Idolstjärnan Amanda Jenssen fram till åttan. Men hon tog inte, som man kan tro, studenten från estetiska programmets teaterlinje förra året.

–Jag ville söka! Men jag fick inte för mamma, hon tyckte att jag skulle ha något att falla tillbaka på, så jag har läst samhälle/ekonomi, säger Hailee och låter som om hon himlar med ögonen.

Teater har hon istället sysslat med på fritiden, men manusförfattandet, som hon också håller på med, är hon självlärd inom. Det senaste manuset hon skrivit har verklighetsbakgrund och handlar om en svensk som försvann i Etiopien 1992, sonen till en vän till familjen. Hailee säger att många har visat intresse för manuset och att hon är jätteglad för att ”ett visst produktionsbolag” nu verkar ha nappat.

Vill du säga vilka det är?

–Inte än. Men jag kan säga det så fort vi har skrivit på papperen...