Lagom till att jag trodde att Harry Potter-sagan skulle sluta med den sista filmen avslöjade JK Rowling att världen ska leva vidare: på den interaktiva webbsidan Pottermore. Den 31 juli ska en miljon lyckliga fans få möjligheten att skapa innehåll på sidan fram tills den öppnar för alla den 1 oktober. Pottermore kommer att vara ett nav i Harry Potter-världen. Fansen kommer att kunna köpa böckerna, ljudböcker på flera olika språk, se filmerna, men framförallt ta en aktiv roll för att utvidga universumet. Användarna ska på ett interaktivt sätt kunna följa Harrys resa, handla magiska prylar i Diagongränden och bli insorterade i trollkarlsskolan Hogwarts fyra olika hus. I huset man blir tilldelad får man tillgång till dess historia och får kämpa för att vinna poäng, precis som i böckerna.

Hur det kommer fungera i praktiken är inte helt klart, men enligt Rowling ska fokus ligga på den läsande upplevelsen. Det vill säga, Pottermore utgår inte från filmerna och klassas inte som något spel – det är läsningen som är i centrum men den digitala tekniken ska göra det mer dynamiskt. JK Rowling kommer själv addera 18000 ord av aldrig tidigare publicerat Harry Potter-material. Men vad som är särskilt intressant är att författaren vill ge läsarna verktygen och uppmanar dem att vara medskapande.

Huruvida Rowling kommer att betrakta vad användarna skapar som en del av verket eller inte är tveksamt. Däremot har författaren gjort ett tydligt ställningstagande – ingen häxjakt ska bedrivas mot dem som vill berätta historier kring Harry Potter, tvärtom. Till skillnad från andra stora franchiser, som i värsta fall jagar och stämmer sina fans för rättighetsbrott, ger Rowling användarna fritt spelrum – nycklarna till Hogwarts om man så vill. Det är ett ovanligt beslut som tycks vara grundat i att hon anser att fansens breddande av berättelsen i slutändan enbart resulterar i bra pr för henne själv och för Harry Potter som franchise.

Det finns myriader av beundrarsidor, fanfiction och wikis om Harry Potter, men vad Pottermore ska tillföra är en samlingsplats för allt detta, samt göra världen ännu mer levande. Böckerna kommer alltid att vara det viktigaste, men när det gäller delning och användargenererat innehåll finns det ingen bättre plats än det digitala rummet.

Rowling har alla förutsättningar att åstadkomma något unikt – en fanstyrd värld, där text och pixlar i konvergens skapar det bästa ur två mediers egenskaper: En medskapande, transmedial upplevelse.

Den 1 oktober får vi vanliga mugglare se om hon lyckas.

Tove Bengtsson är spelskribent i Svenska Dagbladet
kultur@svd.se