I kylrummet förvarades föremål av läder, skinn, fjäder och annat organiskt material när branden bröt ut. Rädslan var i går stor att en större del av dessa kutlruhistoriskt viktiga föremål skulle ha förstörts av rök- och vattenskador som följde av branden, men en första genomgång visar att skadorna varit av mindre omfattning.

– Vi är mycket lättade över att kunna konstatera att skadorna är begränsade i förhållande vad man kunnat frukta, endast ett par hundra av de ca 4 000 föremål är förstörda eller allvarligt skadade, säger chefskonservator Lars-Erik Barkman vid Världskulturmuseerna där Etnografiska museet ingår.

De kulturhistoriskt mycket viktiga egyptiska mumier som fanns i kylrummet och befarades ha skadats låg i förseglade transportlådor, och har klarat sig helt.