Egyptiska fynd visas i Stockholm
Den egyptiska faraon Tutankhamuns gravföremål ställs ut i bergrummet på Skeppsholmen i Stockholm 2013, skriver Dagens Nyheter.
Tutankhamuns guldmask visas på en pressvisning på Egyptens museum. Föremålen som ska ställas ut i Sverige har tidigare aldrig lämnat Egypten.
Foto: AP
13 juni 2011 kl 08:01, uppdaterad: 13 juni 2011 kl 15:27
Föremålen kommer från de egyptiska faraonernas tid för 3500 år sedan och har aldrig tidigare visats utanför Egypten i så stor omfattning. Det rör sig bland annat om den stora faraons guldsandaler och guldkistan där hans mumifierade inälvor förvarades. Fynden från Tutankhamons grav får egentligen inte lämna Egypten. Men nu görs ett undantag eftersom man bygger ett nytt museum i Egypten dit gravfynden senare ska överföras.
Bakom utställningen står Världskulturmuseerna.
Tutankhamun lämnar fosterland?
Asker1000
Välkommen att säga din mening på SvD.se. Våra regler är enkla: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. För att få kommentera på SvD.se måste du registrera ett konto med Disqus eller använda ett befintligt konto på Facebook, Google, Yahoo eller OpenID. Läs reglerna i sin helhet
Vänliga hälsningar, Fredric Karén, chef SvD.se