Artisterna för årets Packmopedsturné är spikade. I sommar dammar Dregen av flakmoppen och åker på turné i Värmland.
- Jag hoppas att det inte kommer regna, säger Dregen.
Han får sällskap av Plura Jonsson, Ola Magnell, Sara Löfgren och turnéns egen grundare, trubaduren och värmlänningen Göran Samuelsson. Tillsammans blåser de fram på Värmlands vägar och sjunger visor i herrgårdar och på kaféer.
- Det kommer bli en stor utmaning. Jag har aldrig sjungit på svenska förut, säger Dregen.
Dregens ordinarie band, Backyard Babies, har tagit paus i år och att sjunga visor i Värmland blir något helt nytt för honom.
- Det är smickrande att de vill ha med en snubbe som mig, som mest är förknippad med punk och hårdrock.
På Packmopedsturnén utlovar Dregen svenska visor från uppväxten, allt ifrån KSBM till Cornelis Vreeswijk. Förra året var det Dregens fru, Pernilla Andersson, som uppträdde på mopedturnén och Dregen följde med på några spelningar.
- Det är en otroligt skön turné.
Packmopedsturnén drar igång den 27 juli och arrangeras för sextonde gången.
Göran Samuelsson startade mopedturnén 1992, då gav han sig ut för att samla pengar till hyran. Sen dess har karavenen liksom publiken växt.
27 juli Hagfors Uddeholmsladan
28 juli Filipstad Hennickehammars Herrgård
29 juli Rudskoga Hembygdsgården
30 juli Kristinehamn Södra Torget
31 juli Kil Fryksta station
1 augusti Karlstad Café August
3 augusti Borgvik (Grums) Hyttruinen
4 augusti Åmål Café XO
5 augusti Sillerud Hembygdsgården
6 augusti Arvika Hillringsbergs Herrgård
7 augusti Sunne Rottneros Park










