Chinos – och varför inte de gamla fina kardborresandalerna?
Foto: ACNE
Chinos
De har varit på gång ett tag, men trenden exploderade först i år. I en tid där tabloidmoderedaktörerna tävlar om att gödsla lyriska ord över den upprullade sommarfräscha chinosbyxan – är det någon som minns nedsättande begrepp som ”Brothers-estetik”?
Detta var den trivselöverviktiga, Smurf Hits-konsumerande småstadspappans nyckelplagg, bespottad av alla Sofo-hipsters som nu får krypa till korset. (Iförda ett par ljusbeiga exemplar, skjorta i Oxfordbomull och barfotaloafers.) Och bredvid dem flickvännerna i samma byxor – till skillnad från när den var hopplöst otrendig är den nu lika självklar på kvinnor.
Kardborresandalerna
Näthatet är stort mot kardeborresandalerna och dess bärare. ”Varje sommar ser man dessa blekfeta kroppar med tredje gradens brännskador glida runt på stan i fejkmärkes glajor och kardborresandaler” står det att läsa på Aftonbladetbloggen Walk of Shame.
Och ja – sandalerna har länge varit pricken över i:et i utstyrseln som i övrigt kännetecknas av för långa shorts, överdimensionerad t-shirt och begynnande flint. But no more. I denna sandalnerlusade säsong – gladiatorsandaler hit och kilklackssandaletter dit – bara väntade vi på kardborresandalens comeback. Nu är den här.
Revärerna
Det tidiga 90-talets mode bjöd alla symaskinsburna amatörfashionistor möjligheten att snitsa till sina jeans med stormönstrade tygremsor längs med utsidan av benen. Tillfället togs i akt en masse, tills bruket förpassades till kategorin ”90-tals-mode vi vill kräkas på”.
Sedan dess har detaljen fört en undanskymd tillvaro på militära paradbrallor och frack- och smokingbyxor, men nu är tiden mogen att återinföra den på modescenen. Acnes variant går dock inte hela vägen ner, och måste därför klassas som en kombination mellan revär och ett annat smädat plagg – kil-jeansen. Bara att gratulera till två flugor i en smäll.










