Parisutställningen följer på utställningarna på brittiska Tate modern, danska Louisiana och svenska Magasin 3 i Stockholm. Den frispråkige 53-årige konstnären greps i april förra året anklagad för skattebrott men släpptes i juni. Han ålades senare att betala drygt 15 miljoner kronor i böter och kvarskatt av de kinesiska skattemyndigheterna. En översyn av målet pågår och besked ska komma inom kort.
Dags för Ai Weiwei i Paris
Ai Weiwei befinner sig i husarrest i Peking, men samtidigt fortsätter den europeiska konstvärlden att vurma för honom. I dagarna öppnade Jeu de Paume i Paris den första stora utställningen med den kinesiske konstnären i Frankrike, skriver Svenska Dagbladet. Utställningens fokus är Weiweis fotografier av kinesiska stadsmiljöer.
Fler kommentarer 0
Välkommen att säga din mening på SvD.se. Våra regler är enkla: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. För att få kommentera på SvD.se måste du registrera ett konto med Disqus eller använda ett befintligt konto på Facebook, Google, Yahoo eller OpenID. Läs reglerna i sin helhet Vänliga hälsningar, Fredric Karén, chef SvD.se







