David Birde , Janne Kask, Christoffer Lundqvist och Jens Jansson har samlat hittar som Bandstarter, Tomorrow och Sister c‘mon på sin Best of Brainpool vol 1.
På ett skivbolagskontor i Vasastan sitter originaluppsättningen av Brainpool och har roligt. Hela bandet har återförenats för en pr-dag med anledning av samlingsskivan We aimed to please - Best of Brainpool vol 1 som släpptes i onsdags. Skratten avlöser varandra och självironin ligger tät i rummet.
Brainpool var bandet som på 90-talet låg bakom en mängd bubbliga gladpophits och aldrig backade för att slänga in ett långt la la la-stick där det behövdes. Men glädjen smittade inte av sig på alla och Brainpool anklagades till och med av en annan svensk grupp, David Birde tror att det var Yvonne, för att vara ”för glada”.
- Men det ingick i vårt uppdrag att vara glada, förklarar Janne Kask. Jag minns att Kent satt på ZTV och tyckte att vår video till Girl lost var löjlig. Och det var den ju. Men för oss gick det inte ut på att vara surast och då kanske det ibland tippade över åt andra hållet.
Även om Brainpool nu släpper en samlingsskiva är medlemmarna måttligt intresserade av att snöra på sig Adidasskorna och återuppliva sitt 90-tal. Idén att samla ihop gamla låtar och släppa på skiva igen kläcktes faktiskt av Per Gessle.
- Han skickade ett gruppmail till oss där han frågade om det inte var dags för en samlingsskiva, berättar Janne Kask.
- Okej då, sa vi, fortsätter David Birde.
- Vi äger halva delen av våra inspelningar och Per Gessle äger andra halvan, säger Janne Kask. Han drog igång initiativet för att han tyckte att våra låtar spelades för lite och för att de var så bra att vi borde damma av dem. Han kanske behövde Nä förresten, han behöver nog inte mer pengar.
Det måste vara en bisarr känsla att vara ägd av Per Gessle?
- Jag vet inte om vi är ägda på det sättet säger Christoffer Lundqvist.
- Han äger en del av vårt förlag, förklarar Jens Jansson.
- Våra tre första skivor börjar dessutom ta slut i affärerna, säger David Birde. Eller ja, inte för att folk köper de skivorna i dag, men de finns inte i tryck längre. Så småningom kommer de kanske att ta slut och då finns samlingsskivan för den som hade
velat ha de plattorna.
På We aimed to please - Best of Brainpool vol 1. finns, förutom hittar som Bandstarter, Tomorrow, Sister c”mon och Every day, även de tidigare osläppta A different life och Let me win: Två låtar som från början inte var tänkta för Brainpool.
- A different life och Let me win skrevs faktiskt för Belinda Carlisle, berättar Janne Kask. Hon skulle göra en comebackskiva som Per Gessle hade skrivit låtar till. Eftersom vi låg på hans förlag tyckte han att vi skulle testa att skriva till henne.
- Men det blev inte av utan låtarna har legat som demoinspelningar sedan dess, säger David Birde.
För många band är utgivningen av en samlingsskiva mest en förevändning för att ge sig ut på Greatest hits-turné. Har ni några sådana baktankar?
- Man får åka på en sådan turné om man är Gyllene Tider, annars kan man låta bli, säger Jens Jansson.
- Man vill ju inte komma och börja traggla sina gamla låtar igen.
- Nä, man vill inte tränga sig på, fortsätter David Birde. Det finns så många andra band som
gott kan få spela i stället.










