Minst en gång per termin kommer den, Kunskapsskolan i Sverige AB:s gemensamma bokbuss som turnerar mellan koncernens friskolor i hela Mälardalen och ända ned till Norrköping. Ombord finns bibliotekarien Elisabeth Nacsa, som förbereder varje skolbesök med att fylla hyllorna med både klassiker och lättlästa deckare. Innan bokbussens dörr slås upp vill hon också ha frågesporten redo. ”Vad är så speciellt med Mamma Mu?” Och ”Vad hände med Harry Potters mamma och pappa?” kan man fundera på medan chauffören Arne Gullbrand parkerar den stora bussen mellan snödrivorna vid Helgessonsvägen i Nacka där 300 av Kunskapsskolans elever går i årskurserna 6–9.
Sjätteklassarna Hanna Persson och Felicia Nilsson blir först att springa ombord. De bokslukande tjejerna lånade var sitt exemplar av Jan Guillous Ondskan när bokbussen passerade förra gången, i höstas, och nu har de fått mersmak.
–Skolan har inte tillräckligt många böcker så det är kul att bokbussen kommer, säger Hanna, som passar på att rekommendera boken Jag Robot – ”Faktiskt bättre än Guillou”.
Snart kommer fler elever pulsande nedför skolbacken genom snön. En kille i nian vill läsa om Afghanistan, medan hans tjejkompis frågar efter Gösta Berlings saga. Just Selma Lagerlöf ingår i Kunskapsskolans litterära kanon som alla måste läsa.
Ut till bokbussen kommer också svenskläraren Katarina Kåhre som slår sig ned i den pyttelilla sittgruppen längst bak i bokbussen. Genom takfönstren strilar mjukt vinterljus in, annars präglas en bokbuss av böcker, böcker och åter böcker – varenda vägg av bussen är täckt.
–Frågan om skolbibliotek är något som vi lärare pratar jättemycket om, men fördelen med bokbussen är att den har hela klassuppsättningar av böcker som underlättar läsecirklar som en del av undervisningen, förklarar hon.
Kulturrådets rapport visade i fjol att särskilt friskolor ofta saknar skolbibliotek och sällan har bibliotekarie. Flera av Kunskapsskolans olika skolor har heller inga vanliga skolbibliotek, ändå har man velat satsa på litteratur. Man bad till exempel Svenska Akademiens Horace Engdahl och SvD:s politiska chefsredaktör PJ Anders Linder att välja ut den kanon, de böcker, som alla elever på Kunskapsskolorna måste ha läst innan de går ut nian. Det är bokbussen som har distribuerat kanonen.
Tre gånger per vecka tar bibliotekarien Elisabeth Nacsa och chauffören Arne Gullbrand bokbussen till olika skolor. Rutten täcker ett 20-tal enheter inom skolkoncernen, men man utgår alltid från basen i Enköping.
–Reformen Skapande skola gav oss en liten slant till bokbussen, annars faller sådan här verksamhet lätt mellan stolarna när skolpengen är kommunal, förklarar Elisabeth Nacsa, som hoppas att den nya skollagen inte bara ska stärka skolbiblioteken utan också öppna för nya stödformer.
På Kunskapsskolan i Nacka ser skolledaren Lotta Valentin bokbussen som ett komplement, och hon tycker inte att ett stort skolbibliotek med egen bibliotekarie och senaste litteratur med självklarhet gör så stor skillnad som många vill tro.
–Hos oss är vi till exempel lyckliga över att ha en förälder som driver bokhandel i Stockholms city och hjälper oss med bra böcker. Dessutom har eleverna nära till två allmänna bibliotek. Att vi sedan också har bokbussen som kommer två gånger om året är bra eftersom besöket ger många elever en impuls att läsa böcker, säger hon.
Bokbussens tvåtimmarsbesök är slut och den tar farväl för den här terminen. På hemvägen till Enköping återstår det för Elisabeth Nacsa att rätta frågesporten och lotta ut två böcker till eleverna som hade flest rätt, och visste sådant som att Mamma Mu uppför sig som en människa och att Harry Potters föräldrar dog.










