När Centern åker ut på allsångsturné inför valrörelsens slutspurt, är det med schlagerveteranen Linda Bengtzing som allsångsledare. Allsångsturnén kommer att stanna till i Gävle, Eskilstuna och Linköping i början av september.

- Allsång är en folklig och festlig tradition både i Sverige och i Centerpartiet. Med den här turnén förenar vi nytta med nöje, säger Centerpartiets partiledare Maud Olofsson i ett pressmeddelande.

Linda Bengtzing har tidigare även uppträtt inför Centerpartiets riksting 2009.

TT: Tror du det här uppdraget påverkar din karriär på något sätt?

- Alla uppdrag och jobb påvekar min karriär, och nästan alltid till det bättre. Jag har aldrig varit med om något annat, för det utvecklar mig. Det är det viktigaste, säger Linda Bentzing.

TT: Men att du förknippas med ett parti så här?

- Nej, nej, nej! Absolut inte. Nej, nej, nej. Jag ska inte gå in i sakfrågorna. Jag ska bara vara allsångsledare.