Skrevs flera av Johann Sebastian Bachs mest kända verk egentligen av hans andra hustru Anna Magdalena? Professor Martin Jarvis, Bachexpert på Charles Darwin University School of Music, hävdar nu detta skriver Daily Telegraph.
Jarvis, som presenterade sin forskning på ett Bachsymposium förra veckan, har använt sig av kriminaltekniska metoder för att undersöka vem som skrivit manuskriptet till bland annat Bachs sex cellosviter. Han har funnit att det enda manuskript som finns bevarat är skrivet av Anna Magdalena Bach och inte maken. Jarvis kritiker menar att det bara betyder att hustrun renskrev manuskriptet, men mot detta talar enligt Jarvis faktumet att manuskriptet innehåller korrekturmarkeringar och ändringar, vilket inte borde finnas på en kopia.
Utöver de textmässiga bevisen menar han att cellosviterna besitter en musikalisk symmetri som resten av hans konstnärskap saknar.
Han säger sig även ha hittat stöd för att Anna Magdalena kan ha författat arian i Goldberg-variationerna.
Reaktionerna på Jarvis forskning har varit väldigt olika inom Bachvärlden. (TT Spektra)
Bachs fru pekas ut som kompositör
Fler kommentarer
Välkommen att säga din mening på SvD.se. Våra regler är enkla: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. För att få kommentera på SvD.se måste du registrera ett konto med Disqus eller använda ett befintligt konto på Facebook, Google, Yahoo eller OpenID. Läs reglerna i sin helhet Vänliga hälsningar, Fredric Karén, chef SvD.se







