- 98-99 procent av våra medlemmar är mest intresserade av andra världskriget, säger Per-Anders Lundström, styresman för bokklubben till tidningen Svensk Bokhandel.
Andra världskriget toppar läslista
Andra världskriget är det krig som allra flest vill läsa om. I alla fall om man får tro en undersökning som genomförts av bokklubben Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek. Bokklubben har genomfört en nätenkät med 6 000 personer och frågat vilket krig de allra helst vill läsa om.
Fler kommentarer 0
Välkommen att säga din mening på SvD.se. Våra regler är enkla: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. För att få kommentera på SvD.se måste du registrera ett konto med Disqus eller använda ett befintligt konto på Facebook, Google, Yahoo eller OpenID. Läs reglerna i sin helhet Vänliga hälsningar, Fredric Karén, chef SvD.se







